»

Photoshop İle Panorama Fotoğraf Oluşturma

Fotograf, Photoshop

 

 • Ön söz;

Merhaba arkadaşlar, çok değerli bir konuyu daha sizlere tüm detaylarıyla açıyorum, bu konuda Fotoğraf çekmeyi seven her kez için önem taşıyan birkaç bilgi var, bu eğitim yazım ile Photoshop kullanarak çekilen fotoğrafları birleştirmeyi yani Panorama fotoğraflar oluşturmayı öğreteceğim.

 • Önemli bilgiler

Öncelikle bilmeniz gereken bazı şeyler var, bu tekniği kullanabilmek için 2 ve daha fazla fotoğrafa ihtiyacınız olacak ve bu fotoğraflarda birbirine ortak görüntüler olmalı, yani 1. resmin sağ kısmı ile 2. fotoğrafın sol kısmı ortak olmalıdır, aksi taktirde arada boşluk, kayma, bozulmalar olabilir, hatta fotoğraflar birleşmez. Bu nedenle fotoğraf çekerken buna dikkat etmeliyiz mümkünse tripod kullanmanızı tavsiye ederim.

Aynı zamanda birazdan göreceğiniz gibi fotoğrafın ortasında alt ve üst kısımlar geometrik olarak dar kalacak ve kesme işleminde fotoğrafın bir kısmı çöpe gidecek, bu nedenle Panorama fotoğrafın ortasında kalacak olan kısım için 1 adet yere 1 adette havaya doğru çekim yapmak bu kaybı en aza indirmenize yardım edebilir, ben bu fotoğraf için bu tekniği kullanmadım, merak eden olursa yorum yazabilir.

Bu eğitim konusunu Adobe Photoshop CS6 kullanarak hazırladığımı belirtmek isterim, ayrıca kullandığım CS6 İngilizce olduğundan Türkçe sürümünü kullanan arkadaşlar anlatımı görsellerden takip edebilirler.

Görsellerin üzerine tıklayarak büyütebilir, üzerine tıklayarak sonraki görsele geçebilir, ESC Basarak kapatabilirsiniz, ayrıca yazı içindeki [görsel] kelimelerine tıklayarak ilgili görseli bulabilirsiniz.

 • Konuda kullandığım fotoğraf ile ilğili bilgi almak ve son halini görmek için [BURADAKİ] konuya bakabilirsiniz.

 • Anlatım;

Adobe Photoshop programını açıyoruz ve birleştirmek  istediğimiz fotoğrafları seçmek için sol alttaki [görsel]de de gördüğünüz gibi, File > Automate > Photomarge Seçeneğine tıklıyoruz ve karşımıza sağ alttaki [görsel]de ki gibi bir ekran geliyor.

Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 1Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 2

Bu akran da ne yapmaya çalıştığımıza göre layout seçeneklerini değiştirebiliriz, ben Auto olarak kullanıyorum henüz bir sakıncasını görmedim, diğer seçenekler bir takım kısıtlama getirdiğinden ve iyi bir fotoğraf çıkarmaya yardımcı olmamasından dolayı özel durumlar haricinde kullanmanızı tavsiye etmem.

Daha sonra source files bölümüne birleştirmek istediğimiz fotoğrafları eklememiz için Browse yani Göz at seçeneğine tıklıyoruz ve karşımıza sol alttaki [görsel]de gördüğünüz gibi bir seçenek geliyor, Konum dan ekleyeceğiniz görselin olduğu yere giderek  CTRL tuşunu basılı tutarak eklemek istediğiniz fotoğrafları seçiyoruz ve Aç diyoruz.

Şimdi ekleme işlemi bittiğine göre sağ alttaki [görsel] ile devam edeceğiz, gördüğünüz gibi fotoğraflara listeye eklendi ve yapmanız gereken bir şey daha var oda alttaki  üç seçeneğin ne işe yaradığını öğrenmek ve işteğe bağlı olarak seçmek olacak.

 • Blend Images Together Görüntüleri arası uyum): Her fotoğrafın kendine özel renk tonları oluyor, çektiğiniz yere göre değişiklik gösteriyor, kimisi koyu kimisi içe açık renklerde olabiliyor, işte tamda burada devreye bu araç giriyor, bu seçenek işaretli olduğunda program tüm fotoğrafları birbirine uygun bir hale getiriyor ve farklı fotoğraflardan oluştuğunu gözle görülür bir şekilde anlaşılmaz hale getiriyor.

 • Vignette Removal: Sanırım bu özelik iki farklı fotoğrafın kesişme noktasında oluşabilecek hataları düzeltmek için kullanılıyor.

 • Geometric Distortion Correction (Geometrik Bozulma Düzeltme): Birleştirme işleminde oluşabilecek bozulmaları engellemek için kullanabilirsiniz.

Şimdi ok tuşuna basabiliriz.

Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 3 Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 4

Ve program fotoğraflarınız birleştirmeye başlıyor bu işlem bilgisayarınız performansına göre değişiklik gösteriyor, yüksek çözünürlükteki fotoğrafları işlerken iyi bir bilgisayarda bile dakikalarca beklemeniz gerekebiliyor bu nedenle biraz sabretmeniz gerekecek.

Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 5

Birleştirme işlemi bittikten sonra karşımıza aşağıdaki [görsel]deki gibi bir ekran geliyor ve panorama fotoğrafımız ortaya çıkıyor, eğer bozuk bir fotoğraf ortaya çıkarsa tekrar deneyin bazen sorun yaşanabiliyor.

Örnekte gördüğünüz görsel 16 adet fotoğraftan oluşuyor 21894x4904px boyutlarında ve 107+ milyon piksel kaliteye sahip, toplam boyutu ise 103MB.

Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 6

Şimdi görseli uygun bir hele getirmek için birkaç derecelik açı vereceğiz, net bir açıya ihtiyacımız olmadığı için yukarıdaki [görsel]de gördüğünüz gibi tüm katmanlar seçili haldeyken CTRL + T tuşuna basın ve alttaki [görsel]de gördüğünüz gibi fotoğrafın raskele bir köşesinden tutarak birkaç derecelik açı verin böylece fotoğraf ufuk çizgisine tam gelecektir ve esnetik bir görünüm kazanacaktır, işlemi sonlandırmadan önce yapmanız gereken birkaç şey daha var hemen alttan devam edelim.

Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 7

Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 9Tüm katmanlar seçili ve fotoğrafımız çevrilmiş bir durumda iken menünün altıdaki Options Çubuğunda beliren ayarlardan gerekli ayarlamaları yapmamız gerekiyor, ben yanda gördüğünüz ayarları uygun buldum sisin için bu değerler daha değişik olacaktır uygun boyutları bulana kadar değiştirebilirsiniz.

Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 8Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 10

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra panorama fotoğrafımız yukarıdaki [görsel]de gördüğünüz gibi çerçevenin içine tam oturacaktır, ve işlem tamamlanmış demektir, Enter tuşuna basarak çalışmamızı tamamlayabiliriz, bilgisayarınız performansına göre bir işlem daha yapılacak ve sonrasında çalışmamızı istediğimiz formatta kaydederek çıkış yapabiliriz.

Ancak yukarıdaki [görsel]de gördüğünüz gibi fotoğrafın bir bölümü çalışma tablonuzun dışında kalırsa, yani çalışma yaptığınız çerçeve yeteriz kalır ve bunu büyütmeniz gerekirse yapmanız gereken bir işlem daha var demektir.

Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 12

Yukarıdaki [görsel]de gördüğünüz gibi panorama fotoğrafımızın bir kısmı ne yazık ki çalışma tablomuzun dışına taştı, bu nedenle bizde çalışma tablomuzu büyüteceğiz.

daha önce fotoğrafları eklemek için File > Automate > Photomarge yolunu kullanmıştık, şimdi ise sol altta gördüğünüz [görsel]de ki gibi Image > Canvas Size yolunu kullanıyoruz ve çalışma tablomuz için ayarların bulunduğu sayfayı açıyoruz, bu sayfada sağ alttaki [görsel]de de gördüğünüz gibi iki adet değiştirilebilir ayar ve ölçü birimi bulunuyor.

Burada yapmamız gereken Width ve Height yani genişlik ve yükseklik değerlerini bizim için en uygun hale getirmek olacak, Görselde bize dosyamızın kaç Pixel boyunda ve genişliğine olduğunu söylüyor bizde tahmini değerler girerek bizim için uygun olan büyüklüğe yada küçüklüğe ulaşmak için bu rakamı yükseltip düşürebiliyoruz, bu işlem için Pixels değerlerini kullanıyoruz, bizim fotoğraflarda kullandığımız standart ölçü birimi pikseldir.

Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 13 Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 14

Photoshop ile panoromik fotoğraflar oluştur 15

Daha sonra yukarıdaki [görsel]de gördüğünüz gibi kısa bir işlem daha gerçekleşecek ve fotoğraf tam istenilen boyutlarda olacak, hazırladığımız görseli PSD olarak kaydetmenizi tavsiye ederim ilerde bir düzenleme yapma gereği duydunuz da bu işlemi tekrar yapmamak için PSD dosyasını arşivinizde bulundurun.

 • Konuda kullandığım fotoğraf ile ilğili bilgi almak ve son halini görmek için [BURADAKİ] konuya bakabilirsiniz.

 • Kapaanış

Evet bu günde Photoshop kullanarak panorama  fotoğraflar yapmayı & oluşturmayı öğrenmiş oldunuz, bir sonraki eğitim konumda ilginizi çekebilecek konular paylaşmaya devam edeceğim kendinize iyi bakın.

Yeni bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya yazılmış toplam 27 yorum bulunuyor.

 1. Akıcı öğretici bir doküman olmuş gerçekten kardeşim eline sağlık :)

  1. güzel yorumun için teşekkür ederim :)

 2. Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş, teşekkürler Murat :)

  1. ne demek güle güle sömür :)

 3. Abi bende diyordum bu iş nasıl oluyor :) Dijital bir makinem olsada onunla bile fotoğraf çekmeyi çok severim çok iyi anlatmışsın sağol :)

  1. günün birinde bir makine almaya karar verirsen bana haber ver birlikte seçelim ;)

 4. biraz uğrastırıcı ama güzel sonuclar cıkıyor ortaya :)

  1. Öğrendikten sonra çok kolay aslında.

 5. Anlatım Süper Olmuş Teşekkürler Bu Arada Güzel Cekim :)

  1. Yorumun için teşekkür ederim :)

 6. Makine var ama işte tripod yok.Almaya üşeniyorum.Güzel bi anlatım olmuş Murat abi.Ellerine emeğine sağlık

  1. tripod olmadan panoramik ve uzun pozlama fotoğraflar çekmem zor olur özellikle de uzun pozlama çok zor 1mm titremesi dahi fotoğrafı bozuyor.

 7. Teşekkür ederim :) Bende bunu arıyordum ;)

 8. Bunun.icin programlar bile var bu denli güzel bir sanatı photoshop ile yapılabildiğini bilmiyordum birkaç fotoğraf çekip deneyeceğim anlatimda güzel olmuş nasıl yapılabileceği tam olarak anlatılmış teşekkürler

  1. hadi bakalım kolay gelsin programlar bir yere kadar yapabiliyor photoshop tan çıkmış panoramik fotoğraf çok daha güzel oluyor.

 9. Sağdaki resimde az biraz ışık farkı olsa da güzel anlatım olmuş hocam, emeğine sağlık :)

  1. çekim esnasında sağ tarafta bulut varmış o yüzden karanlık çıkmış ve ayrıca lensin içine güneş ışınları girdiği için patlama olmuş, engellemek mümkün ama aynı verimi alamam diye böyle bir yol izledim.

 10. Güzel Anlatım Emeğine Sağlık

 11. Güzel bir anlatım olmuş.Teşekkürler. Emeğine sağlık :)

 12. güzel anlatım olmuş hocam sağolasın.

 13. Güzel ve faydalı bilgiler için teşekkür ederim :)

 14. faydalı bilgiler verdiğin için teşekkür ederiz :)

 15. Anlatım çok başarılır kardeşim tek tek tüm resimleri ekleyip düzenlemek yerine bu yöntemi kullanmak daha mantıklı :D

  1. ben hep bu yöntemi kullanıyorum, yorumun için teşekkür ederim Burak.

 16. Lazım olabılcek şey

 17. defalarca denedim fakat her seferinde aynı sonuç
  birkaç fotoğrafı birleştiriyor.ve uzun bir kadraj yerine kare ve 3 sıra fotoğraftan oluşan bir kadraj meydana geliyor
  çözemedim …