»

Neler Kullandık Neler

Kişisel Yazılarım

Geçenlerde dostum Tahsin Sungur yine boş durmayarak bir mim konusuna beni de dahil etti (Neler Kullandık Neler) ve bende biraz geç olsa da MİM’e cevap vermek adına bu yazıyı yazıyorum, her ne kadar Tahsin kadar çok telefon değiştirmemiş olsam da benimde edecek üç beş lafım olacak, özellikle son zamanlarda güncelleme üstüne güncelleme yapan Android’e iki çift lafım var.

İlk Telefonum Nokia 6070;

nokia-6070Her ne kadar babam 1997 yılında günümüzde polis telsizi görünün deki Ericsson gh337 ile başlamış olsa de ben 2007 yılının başlarında Nokia 6070 ile telefon ile tanıştım, o zamanlarda daha Bluetooth bile yoktu da kızıl ötesi ile 1MB’lık dosya transferi ile 2 telefonu öpüştürüyorduk (genelde derste sıra altında), hafıza olarak ise en fazla 7-8 dakikalık 240p  kalitede de 1 video zor sığıyordu.

Günümüzde namus bekçisi kesilen Hülya Avşar o zamanlarda da sadece kamyoncuların şöför mahali değil milletin telefonlarını süslerdi, bu nedenle bir çok kişinin dolandırıldığını dün gibi hatırlarım, yeşilçamdan kesilmiş iki dakikalık video için wab servislerine abone olup aylık 45-50 ödüyorlardı, girmesi kolayda çıkması ayrı dertti.

İkinci telefonum Samsung Corby Pro B5310;

Samsung Corby Pro B5310

Samsung Corby Pro B5310

Her ne kadar tipi pek hoşuma gitmese de zamanında çok iyi telefondu, klavyesinin olduğu telefonun en güzel özelliği, bu modellerin bir alt sürümlerinde klavye bulunmuyor genelde Corby Pro denildiğinde dokunmatik ve klavyesiz olanları bilinir, ancak benim kullandığım sürüm hem dokunmatik hemde kaydırmalı klavye’ye sahipti.

Telefonun en büyük kaybı henüz o zamanlardaki wap internete sahip olması ve kablosuz internet teknolojisinin de helen var olmamasından dolayı telefondan internet faaliyetlerini yapmak için bir hayli zengin olmak gerekirdi, zira 2dk Facebook’ta takılmanın bedeli 30-40TL’lik faturalar, sabahtan akşama kadar açık bıraksanız ise bir aylık maaşınız bir günde gitmesine neden olabiliyordu. Ayrıca telefonda günümüz Samsung Kies, Samsung Smart Switch, FOTA Üzerinden Yazılım Güncelleme, Kies Üzerinden Yazılım Güncelleme gibi destekler halen sunulmakta.

Bu telefonu 2. el olarak satarken 3 yıl önce 300TL’ye telefoncuya okutmuştum ve bu nedenle beni çok memnun etti, satarken pek değer kaybı olmadığını gördüm, temiz ve özel bir telefon olduğunu düşünüyorum.

Üçüncü telefonum Wentto F7;

Aslına bakılacak olur ise bu telefonu babam kendisi için almıştı ve bir süre sonra bana vererek kendine yeni bir telefon aldı, iyi kötü işimi görüyordu daha sonra çıkmasına rağmen eski telefonum daha kullanışlıydı. (en fazla 1 ay elimde kaldı)

Ve şu an kullandığım son telefonum Samsung Galaxy Wonder i8150;

Bu telefon için bir çok övgüm var ancak sonu hüsran ile biten bir yazı olacak, telefonu ilk aldığımda fiyatı ortalama 1.000TL’di ben bunu Samsung Corby Pro B5310 telefonumu okutarak üstüne 650TL vermiştim, o ara Antalya’da Akdeniz üniversitesinde okuyordum ve güzel bir işim vardı, ev arkadaşım ile çarşıda gezerken değiştirmeye karar verdim ve eve gidip kutusunu alıp kıredi kartı kullanmadığım için 650TL’yi peşin ödeyerek almak durumunda kaldım, 30dk içinde Samsung Galaxy Wonder i8150‘ye sahip olmuştum.

Bu telefonu beğenme sebeplerimin başında aldığım zamanlardaki donanımları ile fiyatının uygun olması, yani tam bir fiyat performans ürünü olmasıydı, en fazla 8 megapixel kameralar varken bu telefonda 5 megapixel kamera bulunuyordu, 1.4Ghz işlemci ve 480×800 ekran çözünürlüğüne sahip, bu nedenle 720p video oynatabiliyor,  ram olarak ise 350mb olması gerçekten çok kötü, zira ram yetmiyor, şu an 32GB hafıza kartı ile kullanmaktayım.

Samsung Galaxy Wonder i8150

Samsung Galaxy Wonder i8150

 

Gelecekte almayı düşündüğüm telefon modelleri ise şöyle:

Samsung Galaxy Note 4: Bilişim sektöründe çalışmamdan dolayı sürekli olarak internet ve işlerim ile iç içe olmam gerekiyor ve bu nedenle kolay ve hızlı işlemler yapabilmemi sağlayacak en iyi telefonun Note 4 olduğunu düşünüyorum, kelem ile hızlı yazılar yazılabilir ve çeşitli işlemler için kullanılabilecek tam bir iş telefonu.

Samsung Galaxy Note 4 Edge: hemen hemen Note 4 ile aynı olan telefonun sağ kenarının yarı yuvarlak oluşu ve extra özelliklerin kısayol tuşlarını bulundurması bu telefon için olumlu düşünmemi sağlıyor.

Şimdi bende bu MİM’e 3 dostumu ekliyorum ve onlardan da aynı konuda söylemek istediklerini yazmalarını istiyorum, ilk olarak eklemek istediğim kişi hiç şüphesiz Volkan Akpınar, özellikle ne telefonlar kullandığını ve ne düşündüğünü çok merak ediyorum, 2. olarak ekleyeceğim kişi Erdem Cırık ve son olarak ta bu yazıyı Melih Özdemir‘e postalıyorum ve aradan çekiliyorum.

Yeni bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya yazılmış toplam 11 yorum bulunuyor.

 1. Sevgili dostum Murat Dinç‘e bu yazıyı yazmama vesile olduğu, bu yazıyı bana #mim’lediği için çok teşekkür ediyorum, gerçekten beni geçmişe götürdü ve eski anılarımı tekrar hatırlamama yardımcı oldu.

  Mim: http://volkanakpinar.co/neler-kullandik-neler-mim/

  1. Abim seninde baya baya bir telefon geçmişin varmış valla, bunu öğrendiğimiz iyi oldu aslıda artık eski telefonlar ile ilgili bir soru olduğunda sana sorarım :D

 2. Az olsun öz olsun hacı, ama şu corby pro içimde kalmadı değil.. :)

  1. Corby Pro B5310 modeli tam anlamı ile harika bir telefon, o günün teknoloji ile bir çok özelliği barındırıyordu.

 3. Maziye gittik sayenizde teşekkürler.

 4. Ericson W810i ‘de 2 yıl oyun oynamaktan telefonun beynini yakmıştım. Telefoncuya gitti geldi üstüne 2 yıl daha hunharca kullandım tuşlardaki rakamlar artık görünmüyordu :D Ama şu ana kadar kullandığım en sağlam telefondu diyebilirim.

 5. İlk telefonum nokia 3100’dı tus takımlarının altına peceteyi boyar koyardım altındaki ledler ısıkverince renkli gözükürdü hey gidi günler hey şimdi ise 7 yıldır cep telefonu kullanmıyorum çünki ya çalınıyor yada kaybediyorum işte teknoloji özürlüsüyüz neyapalım.
  Samsung Galaxy Note 4 Edge almanı öneririm özellikleri ve tasarımı cok hosuma gidiyor alıcak olsam bunu alırdım :)

 6. Tee eskilere bakıyoz bide şimdiye bakıyoruz gittikçe daha fazla radyasyon almaya başladığımızı hatırlatıyor bana. Samsung Corby Pro B5310 bu telefon bir ara baya bi ilgi göstermişlerdi bende hep almak istemişimdir ama nasip olması şu anki telefonun Samsung Galaxy Note 4 Edge İnşaAllah işini görüyordur.

 7. Vay be gerçekten neler kullanmışız. Güzel anımsattınız maziyi.

 8. İlk cep telefonu motorolamıydu şu tesliz gibi olan yanılmıyosam oydu.

 9. ah be o eski nokialar taş gibi telefonlar 30 milim kalın telefonlar of of eski günler aklıma geldi direk.