»

Bursa Ulu Cami ve Çarşı Fotoğrafları

Fotograf

Merhaba arkadaşlar, bundan yaklaşık 2 Ay kadar önce Bursa‘ya gitmiştim ve bu gezimde her zaman olduğu gibi yine birkaç kare fotoğraf çekme fırsatım olmuştu, çok fazla gezmeye fırsatım yoktu ve yaklaşık 1,5 saat kadar kısa bir süre içerinde Hem Bursa Çarşısının bir kısmını hemde Bursa’nın en bilindik yerlerinden birisi olan Ulu Camiyi gezmeye vakit ayırabildim, bu gezimde 25 civarında fotoğraf çekmişim ben bunlarsan en güzel 6 tanesini sizlerle paylaşmak istedim.

İlk 3 fotoğraf  Bursa Ulu Camiden sonraki Fotoğraf Bursa Çarşısı ve diğer 2 fotoğraf ise Çarşının içindeki çeşitli Hanlarda çekildi.

Bursa Ulu Cami Ters IşıkBursa Ulu Cami DerinlikBursa Ulu Cami Mimari
Bursa Tuz Pazarı Çarşısı
Bursa Bakırcılar Çarşısı Bursa Bakırcılar Çarşı İçi

Evet fotoğraflar yukarıda gördüğünüz gibi, ben bu çekimden olumlu yorumlar alacağımı düşünüyorum, biraz fotoğrafları yorumlamak gerekirse ve mekan hakkında kısa bilgiler vermek gerekirse şunları söyleyebilirim;

Ulu Cami: Mekan herkes tarafından bilinen ve Bursa’nın sembollerinden birisi haline gelmiş, bu Cami hem ibadet hemde ziyaret için çok ideal ve bir o kadarda güzel bir cami, işte bu sebepten dolayı camiye sürekli bir ziyaret söz konusu özellikle yerli Turizim açısından önemli bir Mekan olduğu ziyaret eden herkes tarafından kolayca anlaşılıyor, cami içerinde fotoğraf çekmek serbest ancak kişileri yani ibadetini gerçekleştirenleri rahatsız etmemek şartı ile izin verilmekte, cami girişinde ve içerisinde güvenlik görevlileri mevcut, çok büyük bir cami olmasa da (bence) mükemmel bir mimari ve harika duvar süslemeleri (Hat) sayesinde kendisini kanıtlamış bir cami, bu nedenle fotoğraf çekmek için çok ideal bir mekan.

Tuz Pazarı Çarşısı: Hakkında pek bir şey bilmesem de gördüğüm kadarı ile anlatacağım, bu çarşı fotoğrafta da gördüğünüz gibi oldukça kalabalık hemde hafta içi olmasına rağmen, ben bunun sebebini Bursa’nın sıkı bir şehir olduğuna ve çarşının da merkezde bulunmasına bağlıyorum, bölgede trafikte çok yoğundu, otogara giderken acaba otobusu kaçırır mıyım diyede düşünmüştüm. çarşı uzun trafiğe kapalı sağlı sollu çeşitli dükkanlardan oluşuyor.

Bakırcılar Kapalı Çarşı: Çarşının ismi bakırcı olsada ben çarşıda bakırcı göremedim :) bu çarşıda genelde olduğu gibi bir kapalı çarşı kadar büyüklükte, ne fazla ne az, etrafında bir çok Han ve çarşıda var fakat bu çarşı benim daha çok dikkatimi çekti ve kısa bir gezinti yaptım, yukarıda gördüğünüz 2 fotoğrafta bu çarşıdan.

Evet arkadaşlar bu konumunda sonuna geldim umarım yakın bir zamanda sizi yeni fotoğraflar ve yeni yerlere götüreceğim.

Yeni bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya yazılmış toplam 24 yorum bulunuyor.

 1. Valla abi ben senin kadar şehir dışına çıkamıyorum.Bir ara konya mevlana gitmiştim o kadar.Bu arada Ulu Cami çok güzel bir çok fotoğrafını görmüştüm.Daha önce hiç bursaya gitme şansım olmadığı için göremedim.Çoğu ilde öle isimler bulunuyor ama o isimle alakası içeride hiç birşey yok :) Özellikle bursaya giden Ulu Cami’ye gidip bakmasını tavsiye ediyorum , met ettikleri kadar var gerçekten

  1. Bende işim oldukça şehir dışına çıkıyorum ve şehir dışında geçirdiğim zamanı fotoğraf çekilecek yerler var ise ve vaktimde var ise oralarda geçiriyorum. yazımda da bahsettiğim gibi bende ulu camiyi herkese tavsiye ediyorum.

 2. Fotoğraf makinemi sattığıma bir kez daha pişman oldum Murat sayende ;) Gerçekten güzel fotoğraflar bakış açına sağlık.

  1. Teşekkür ederim Timur bende daha iyi bir makine hayalleri içerisindeyim, eğer yeni bir makine alırsam çok daha güzel fotoğraflar çekeceğim çunki bu makine benim duygularımı etkiliyor.

 3. Gez toz eğlen çoş abi ya :D Çok güzel fotoğraflar ama seni kınıyorum. Neden kedi yok! Sen bilmiyor musun Nurettin kedileri seviyor, bir kedi çekeyim de mutlu olsun bebecik, hee, hee!!! Murat Dinç Pıhotografii bundan sonra bitmiştir benim için :D

  Şaka maka neyse de, en çok senin fotoğrafın olmamasına yandım :D

  1. bilmez olurmuyum hiç Nurettin sırf sen seviyorsun diye kedileri çekmedim :D

   1. Ayıp etmişsin nuretti’ne murat bursada kedi cok cekseydin :D

    1. Kedi niyetine senin fotoğrafını çekmek lazım :D

 4. Fotoğraflar her zamanki gibi müthiş olmuş. Bursa’ya bende gitmiştim okul gezisi olmuştu Ulu Cami’yi ve Ulu Dağı gezmiştik gerçekten harika bir yer herkese gitmelerini tavsiye ederim.

 5. BURSA müthiş bir ildir . Şuana kadar banada gitmek nasip olmadı ama inşallah en yakın zamanda ilk fırsatta bende gitmeyi düşünüyorum . Bu arada abi fotoğraflarda süpermiş :) Ulu camiye gelirsek abi orasıda bursamızın simgesi haline gelmiş biryerdir . Benimde zaten tarihi camilere çok büyük bir ilgim mevcut istanbuldaki çoğu camiye gittim ama inşallah Ulu camiyide görürüm :)

 6. Resimler çok güzel çıkmış Murat. Boyutlarını biraz daha büyük yaparsan bence daha da güzel olur. Bursa’ya daha önce gitmemiştim çarşısı oldukça güzel görünüyor. Yolum düşerse mutlaka uğrayacağım :)

 7. Ulu camii ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi harika bir atmosferi var hele onun oralardaki alt geçitlerdeki dükkanlar ve az ilersindeki kapalı çarşı mutlaka ziyaret edilmeli :)

 8. Murat hocam sormak istiyorum. Yazının başında cami içinde çekilen ilk 3 yan yana duran resimler de makina’nın orjinal çekimi mi yoksa, bilgisayar üzerinde renk olarak kapattın mı ? Sormamın nedeni kalite olarak çok iyi :)

  1. Ben çektiğim tüm fotoğraflar üzerinde ufak ışık kontrast ve renk ayarlamaları yaparım bunu yapmamın sebebi de makineden kaynaklanıyor, iyi bir makine ile sıradan bir makine arasındaki farkı ancak bilgisayar ortamında kapatmak mümkün.

   1. Anlıyorum. Daha önceki paylaştığın çekimlerde bu tarz kontrast mevcut. Bir ara benim de uğraşımım varken merakettim onun için sordum. Ama hem makina’nın kalitesi hemde bilgisayar üzerinde düzenlenen renk ayarlamalar’ı o dediğim 3 resim’i çok iyi özelleştirmiş. Bana göre o çekimler professional hava katıyor diyebilirim. :)

    1. beğenmene sevindim salih, güzel çekimler yapabilmek için eğitim aldım şimdide bu eğitimi uyguluyorum.

 9. Murat abi en çok bakırcılar kapalı çarşısının içini beğendim :) Çok düzenli her şey ip gibi..

  1. evet sanırım o çarşı yeni olduğu için öyle düzenli olarak yapılmış ama ben daha çok karmaşık olan çarşıları beğendim.

 10. Çok orjinal fotoğraflar ve fotoğraflar hakkında bilgi. Tuz pazar çarşısını duymuştum hatırlamıyorum kimden duyduğumu halamlar orda oturuyor. 1 kere gittim duydum ama gitmedim. Teşekkürler :)

  1. Yorum için teşekkürler İsmail :) Tuz pazarı çok kalabalık e ben kalabalığı sevmiyorum.

 11. Çekimler çok güzel bursada gezilcek yerler çok Ulu Camii’de onlardan birtanesi bursaya gidildiğinde kesin görülmesi yerlerden biri

  1. Evet Bursa da gezecek çok yer var ancak ben gelmek için değilse iş için gittiğimden çok fazla vaktim olmadı ve fazla gezemedim, daha çok vaktim olsaydı daha çok ve daha güzel fotoğraflar yakalayabilirdim.

 12. İyi güzel çok güzel fotoğraflar çekmişin de abi, fotoğraflara bakınca insan “aboo, anüü, woaavv” diyemiyor. Şöyle kedi manzaralı fotoğraflar görmek istiyoz :D

 13. Çok iyi yer daha gidemedim kısmet olmadı ama bu güzel yeri görmeye gideceğim inşallah bir gün.