»

Yeni Proje Codex ile karşınızdayım

Projeler Hakkında

Codex Murat DinçMerhaba arkadaşlar yine bir kişisel blog yazısı ile karşınızdayım bu sefer bahsedeceğim konu yeni projem olacak, beni yakından takip eden arkadaşlar çok iyi bilirler, son zamanlarda bir çok projeye el atmışlığım oldu, ve halen bu projelere bir yenisini eklemekten çekinmiyorum, kendimi yeniliyorum.

klvyr-logoSadece 1 ay önce klavyer.com sitem için klvyr.in link kısaltma servisini aktif bir şekilde kullanıma sundum ve bu sevisi herkese açık, tamamen reklamsız, ücretsiz olarak sundum. buradaki ilk amacım teknoloji portalı klavyer’in linklerini kısaltarak sosyal medyada ve diğer kaynaklarda  paylaşmak bunun dışında siteyi herkese açık bir halde yayınlamak ilerde link kısaltma servisi olmayan sitelerin linklerini burada güvenli bir şekilde kısaltmalarını sağlamak, biliyorum çok fazla kullanıcıya ulaşmayacaktır ancak şunu bilmenizi isterim ki internette benzeri bir çok link kısaltma servisi sizden habersizce kendi çıkarları doğrultusunda geçmişte yaptığınız kısaltmaları kendi çıkarlarına uygun bir şekilde kullanabiliyor.

Codex Murat Dinç

Gelelim konumuza, bu yazıyı yazmaktaki amacım beni daha iyi anlayabilmenizi sağlamak, Codex‘i ilk olarak Volkan Akpınar açmış olsa da bu projenin ismi ve birkaç önemsiz ayrıntıya birlikte karar verdik, bende böyle bir proje oluşturmak istemiştim ancak bir çok sitem ve projem olduğu için ve kişisel sitemi bile güncel tutamadığım dan dolayı açmayı göze alamıyordum, son olarak Volkan Akpınar’ın tamda yapmak istediğim gibi bir proje başlatması ile bu isteğim son bulmuştu.

Aradan sadece birkaç gün geçmişti ki Volkan Akpınar bana artık projesi ile ilgilenmesinin mümkün olmayacağını istersem projeyi bana devredebileceğini söyledi, bunun üzerine codex projesi “Codex Volkan Akpınar” yerine “Codex Murat Dinç” olarak devam etmeye başladı. Ayrı bir site olarak değilde Kişisel siteme alt alan adı olarak açmamızdaki amacım bu siteyi açmaktaki amacım ile aynı, ben codex’i kişisel kod arşivim olarak hayata geçirdim,yani bir nevi sosyal sorumluluk projesi, sosyal sorumluluk projesi dediysem aklınıza reklam veya piyasa yapma çabası yada halka sevimli ve yardımcı görünme cabası olarak algılanmasın :) codex benim gündelik hayatta projelerim için kullandığım kod ve yarar sağlayabilecek küçük ipucu konularından oluşan, özgün bir tasarıma sahip, gezmesi kolay,kar amacı gütmeyen, minimal düzeyde reklam içeren bir site parçası.

Bu proje her ne kadar benim kod arşivim olsa da destek vermek isteyenler oluyor, mesela bu projenin oluşmasında başı çeken Volkan Akpınar ve Nurettin Kaya da projeye destek olmak için konu yazıyor, bu nedenle siteye üye olan herkes içerik sağlayıcı oluyor ve yazılarını yazıp incelemeye gönderebiliyor.

İşte böyle, şimdilik söyleyeceklerimin sonuna geldim yarın yeni bir yazı ile bir diğer projem BozukTuş (bozuktus.com) ile karşınızda olacağım beni ve projelerimi takip etmeye devam edin :) sizleri seviyorum.

Yeni bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya yazılmış toplam 32 yorum bulunuyor.

 1. Yeni proje gerçektende güzel teması olsun heleki kodları problemsiz ve işe yarıyacak kodlar diğer projen bozuktusu beklıyorum takipdeyim hep :)

  1. Evt özen gösteriyorum yaptığım işe halen Amatör olsam da üzerine düştüğümde güzel şeyler başardığıma inanıyorum.

 2. İsim Güzel proje güzel ama bir tek alan adı konusu kötü.Subdomain açmanın amacı kişisel kod arşivin ama senden başka üç yazar daha yazıyor.Bence ayrı bir domain olarak devam edilmeli

  1. projeyi kesinlikle ayrı bir domain’e taşımayı düşünmüyorum, yazan arkadaşlarda zaten bir beklenti içerinde değiller projenin bir ucundan tutarak destek olmaya çalışan insanlar. ayrıca benim için özel kişiler :)

   1. abi muratdinc yerine yeni projen bozuk tuşa yada klavyer’e taşı daha iyi olabilir :)

 3. “Acaba Murat abi, bu yazıda benden bahsetmiş midir?” diye baştan sona okudum. Çok mutlu oldum valla :D Volkan abi siteyi açtığında en çok istediğim şey bizimde üye olarak kod gönderebilmemiz idi. Bu düşüncem Murat abi ile gerçekleşmiş oldu. Şimdilik sitede sadece onlarca diyebilecek kadar kod var, inşallah bu sayı yüzlere sonra binlere çıkar :)

  1. Evet Nurettin kişisel bir proje olsa da çıkar ve menfaat düşünmeksizin yazarak yardımda bulunduğun için ayrıca teşekkür ederim her ne kadar şimdi yardımcı olsan da umarım aynı şeyler ilerisi içinde geçerli olur, isteyen kayıt olup yazarsa bence güzel olur diye düşündüm o yüzden açtım taş atıma elim mi yoruldu buyursunlar yazsınlar ;) ilerde tabi ki de bu rakam artacaktır, her şeyin bir zamanı var :)

 4. abi codex projen gerçekten desteklenmesi gereken bir proje volkan abi olsun sen ol fark etmez bu proje güzeldir paylaşımlarınızı yazınısı sonuna kadar okudum projelerinize birde facebook hakkında bir proje çıkartırsanız çok güzel olur

  1. Öncelikle desteğin için teşekkür ederim :) benim yeterince projede adım geçiyor, Facebook ile ilgili projeleri de artık başkaları yapsın :)

 5. Murat abi yeni projeniz hayırlı olsun.Siten için her zaman gerekli olanı yapıyorsun takip etiğim bir site .

  1. Güzel yorumun için teşekkür ederim Hakan, bir şeyler yapmaya devam ediyorum :)

 6. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de böyle bir proje yok.Ve gerçekten geliştirilebilir bir proje.Özellikle tasarım yapanlar kodları ayrı ayrı sitelerden arayarak popup gibi rahatsız edici reklamlarla uğraşmak zorunda kalıyorlar.Ama codex’te herhangi bir rahatsız edici reklam yok.Bu da en iyi yönü bence.Bu başarılı projeniz için tebrik ediyorum ve devamının gelmesini diliyorum.İyi günler.

  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim ;) evet yazımda da bahsettiğim gibi bir nevi sosyal sorumluluk projesi şekilde geliştirdiğim için ve kar etmeyi düşünmediğim için rahatsız edici reklamlar yok, ayrıca bilmenizi isterim ki benim tüm projelerimde rahatsız edici reklam yoktur ve hiç bir zamanda olmayacaktır…

  2. Buna benzer projeler çok var özellikle hazirkod.com neredeyse 10 sene oldu sanırım :) ben kendimi bu site sayesinde bu günlere taşıdım ilk başladığım yıllarda bana çok faydası oldu halen takip ederim.

   1. burada bari reklam yapma ayıp ayıp :D

 7. İnsan bir abi çok emek verdin sağol bana verdiğin için filan der :) neyse gerekte yok zaten, benden yana helali hoş olsun.

  1. Abi ayıp ediyorsun, illa burada yazmam mı lazım senin benim için ve diğer insanlar için ne kadar değerli bir insan odluğunu.

 8. Volkan Abinin codex volkan akpinar şeklinde bir projesi oldugunu senden duyuyorum. Fakat heralde yogunlugundan dolayı size devretmiş belki iyi olmuştur ama caba sarf ederek kod araştıracagına işine yaramış denediğin kodları paylaşmak hem akıllıca hemde aradıgında geri bulabileceğin bir yer meydana geliyor proje başarılı olur inşallah takipteyiz :)

  1. Teşekkür ederim Furkan, evet Volkan Akpınar’ın bir projesi vardı ancak yazıda da belirttiğim gibi bana söylediği kadarı ile projesi ile ilgilenemeyecek, bu yüzdende projeyi bana vermek istedi bende kabul ettim, artık projeyi “Codex Murat Dinç” olarak devam ettirmekteyiz, yani yine Volkan Akpınar bu yolda beni yalnız bırakmayacak :)

 9. Abi bu codex işini çok iyi düşündün gerçekten. ben böyle bir şeyi hiç görmemiştim yapan yoktu ama sadece şunu diyorum bu codex yakın zamanda çok tutar abi ;)

  1. Böyle bir proje yok evet haklısın ancak ben yaptıktan sonra benim gibi subdomaine codex diye bir proje yapmaya başlayanlar oldu yani taklitlerim çoğalıyor, proje tutar yada tutmaz pek umursamıyorum ben gereken özeni göstereceğim gerisi yararlanmak isteyenlere kalmış bir şey.

 10. Hayırlı olsun abi başarılar diliyorum çok yararlı bir proje :)

  1. Teşekkürler Hüseyin

 11. Codex kod arşivi gibi de göze alınabilir. Kullanıcıları tek tek ordan burdan almak yerine tek bir arşiv olması hem kolaylık sağlar hemde pratik olur. Bunun yanında da tutumlu olarak ziyaret edilir.Ama çok iyi paylaşımlar bekleniyor bence. Hedef kitlesi büyük ise bu proje ile iyi hemde çok iyi yerlere gelinebilir. Ama bunun için emek verilmesi gerek ki zaten veriliyor. Codex proje hayatında tekrar başarılar.

  1. Salih yorumunun için teşekkürler gerekli ilgiyi gösteriyorum ve detaylı bir iste haline getirdim projeyi şu an forumu ve gelişmiş üyelik istemi de dahil oldu projeye.

 12. Mükemmel proje. Temada harika. Bu tarz bir başka site daha olmadığı için eğer tutarsa çok güzel şeyler olabilir.

  1. Esasında var ancak şu anki gibi değiller, tutar yada tutmaz umrumda değil ben sadece oraya kod eklerim isteyen yararlanır isteyen yararlanmaz.

 13. Güzel proje yeni kodlama öğrenenlerin yardım alacağı bir platform tebrik ederim

  1. Forumu kullanarak daha fazla yararlanabilirsiniz, yorumunuz için teşekkürler.

 14. özellikle hiç bir wordpress blog’da olmayan konulara denk geldim. Oldukça başarılı bir iş yapıyorunuz

  1. Yorumun için teşekkür ederim Hakan bey.

 15. Bu tarz site daha görmedim.Proje çok iyi bir o kadar da net .Başarılar dilerim.