»

SEO Uzmanı Kimdir?

Search Engine Optimizer

SEO Uzmanı Kimdir

SEO Uzmanı Kimdir

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı

Merhaba arkadaşlar “SEO Uzmanı Kimdir?” yazımda Seo uzmanından bahsetmek istiyorum, Firmalar internet sitelerini, yaptıkları çalışmaları, tanıtımları çok fazla insana hızlı bir şekilde ulaştırmaya çalışırlar bunu en düşük maliyetle reklam için para ödemeden doğal şekillerde elde etmeye çalışırlar. Bu yükseliş ve organik ziyaretçilere ulaşabilmek için sitenin Google vb. arama motorlarında yükselmesi gerekmektedir. Bu arama motorlarında yükselmek için yapılan tüm site içi ve site dışı çalışmalara seo (Search Engine Optimizer), bu çalışmaları yapan uzmanlara da seo uzmanı denir. Seo uzmanları sadece bir siteyi yükseltmekle kalmaz aynı zamanda o sitenin arama motorlarındaki sıralamasını korumak için çalışmalar yapar. Çünkü bir siteyi yükseltmek kadar onu orada tutmak da çok zordur.

Seo uzmanı ciddi düşünen bütün internet siteleri için bir zorunluluktur. Seo uzmanı bir siteye ne kadar geç alınırsa o site için geçen her gün ayrı bir kayıptır. Fakat aynı zamanda aceleci ve ucuzcu düşünüp yanlış seo uzmanları seçmek size fayda yerine zarar sağlayabilir. Çünkü yanlış seo uygulamaları sonucu çoğu site aramalarda arka sıralara gitmekte veya google tarafından sandbox cezası uygulanmaktadır. Bu cezaya maruz kalan siteler uzun süre google aramalarından tamamen silinirler. Sandbox cezasına uğramanın bazı başlıca sebepleri vardır. Bunlardan ilki seo işlemlerini programlar veya saçma yöntemlerle ani ve hızlı şekilde uygulamaktır. İkincisi otomatik olarak alınan backlinklerin aşırı derecede çok olması ve aynı kategoride olmayan sitelerden alınması. Yada arka arkaya aynı anahtar kelimeleri girerek, uzun başlıklarla veya hileli açıklama metinleriyle sandboxa düşmeniz olası bir durumdur.

Search Engine Optimizer

Search Engine Optimizer

Google algoritmaları o kadar zekidir ki yapılan her türlü sahte ve otomatik işlemi tespit edebilmektedir. Bu sebeple bir seo uzmanı seo çalışmaları yaparken sakin, yavaş ve google gözünde doğal adımlarla hareket etmelidir. Bu çalışmalar sırasında site sahibi seo danışmanına gerekli bilgi desteğini sunmaktan kaçınmamalıdır. Fakat şuda bir gerçektir ki bir siteye emek harcanmayıp içerik girilmedikçe o siteye ne kadar seo uygulasanızda bir işe yaramaz. Okuduğunuz için teşekkür ederim…

Yeni bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya yazılmış toplam 7 yorum bulunuyor.

  1. Şahsen ben yaklaşık 6 ay gibi bir süre SEO uzmanının yanında çalışmış birisi olarak şunu söyleyebilirim ki ülkemizde bu sektör firmalar tarafından yeteri kadar bilinmediğinden dolayı ne yazık ki hiçbir zaman harcadığınız emeğin karşılığını alamıyorsunuz. Örneğin bir kuaför ile anlaşıp sitelerini google üzerinde yükselttiğinizde karşı taraf size her zaman şüpheci davranarak ücret ödemekten kaçınıyor. Oysaki sitesi ilk sıraya çıktığında müşteri sayısı belkide 10 katına çıkacağını bilmiyor. Bu nedenle başka firmalar için anlaşmalı olarak SEO yapmanızı kesinlikle tavsiye etmem. Fakat yurt dışında oldukça yüksek fiyatlardan bu işin yapıldığını biliyorum.

    1. Bu sektördeki bir çok kişi esnaf usulü çalışıyor, insanların parasını alıp üst sıralara çıkarsalar da onları bu işin sürekli olması gerektiğine inandırıyorlar (tabi sürekli olmalı) ancak daha fazla kazanmak için çıkardıkları gibi indirip yine para talep ediyorlar mesela bir siteyi 1 aylık çalışmada 1. sıraya çıkarıyorsun müşteriye anlatıyorsun öyle yaptık böyle yaptık diye müşteri çalışmayı sonlandırırsa 1-2 ay içinde yine düşüyor site (doğal olmayan sebeplerden) sonra yine seo uzmanı kiralamak gerekiyor..vs bildiğin çakallar. ama işini dürüst yapan insanlarda var.

  2. bu gerçekten çok güzel bir konu olmuş. Seo uzmanı kimdir ? uzmanlar neden var ? seo kitapları herkesi seo uzmanı yapar mı? babam çilekli pasta yapmayı nerden öğrendi :D kafama takılan deli sorular :) piyasada satılan seo kitaplarıyla seo uzmanı olunabiliniyorsa, milyarlarca yatırımlarla seo firmaları açan adamlar deli mi neden o kadar parayı firmaya döküyorlar. Kitapları veya yazarlarını karalamak için söylemiyorum ama merak ediyorum gerçekten bu seo kitapları yararlımı, her okuyanı kendi sitesinin seo uzmanı yaparmı?

  3. Gerçekten yazmayı, okuyucuya o konuyu anlatmada gerçirgenliği artırmada çok iyi bildiğini gösteriyorsun.Artık ben seo yaparım , ederim , seo uzmanıyım diyenler .derim ki ilk önce bunu okusunlar ondan sonra bir daha düşünsünler .

    1. Çok anlamı bir yorum olmuş, benimde en nefret ettiğim şey hiç bir şey bilmeden kendini SEO uzmanı yada Webmaster ilan edenler.

  4. Çok güzel bir makale olmuş bilgilendirici. Teşekkürler ;)

  5. İnternet sektörün de artık herkesin çabukça söyleyebildiği, kendini seo uzmanı ilan ettiği, bir dönemden geçiyoruz. Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus parasını kaptıran onca kişi tanıyorum ve örneklerini sizler de görebilirsiniz çevrenizde. Yazı için teşekkürler Murat.