»

Nedir Bu WordPress, (WordPress Hakkında Her şey)

Diğer Yazılarım, Wordpress

Nedir Bu WordPress, (WordPress Hakkında Her şey)

Nedir Bu WordPress, (WordPress Hakkında Her şey)

İçerik

Merhaba arkadaşlar, her ne kadar Subdomain de bulunan projelerim CODEX.muratdinc.com ve SEO.muratdinc.com da paylaşıma ara ara devam etsem de şu anda bulunduğunuz kişisel sitemde son zamanlarda pekte yazı paylaşamıyordum, hatta taaa Mayıs ayından beri hiç bir şeyler yazmamışım, bu gün bunu tam tersine çeviriyorum, ancak 2 gün sonra tatile çıkacağımdan ve uzun bir süre daha buralarda olmayacağımdan dolayı pekte kalıcı bir dönüş olmayacak biliyorum o yüzden bu güne kadar yazdığım binlerce yazıdan belkide en uzunu ve kapsamlısı ile karşınızdayım.

Bu gün bu yazıda hayatımda önemli bir yer kaplayan WordPress‘i derinlemesine tüm detayları ile sunacağım, bu yazıdan sonra WordPress ile ilgili bilmeniz gereken pekte bir şey kalmayacak, genelde WordPress ile ilgilenen bir çok kişinin bilmediği derecede bilgiler mevcut, tabi eksiklerde olabilir, yorum alanı da bunun için var, eksikleri tamamlamak için yazda şu da olsaymış keşke diyorsanız sizi yorum alanına davet ediyorum, ama önce okuyun, tabi ömrünüz yeterse :)

1 WordPress’in Doğuşu

WordPress gelişimi ve doğuşu 2001 tarihine dayanan bir içerik yönetim sistemidir. Sadece makale ve yazılar için değil aynı zamanda sitenin diğer içerikleri konusunda da destekleyici bir sistemdir. GPL lisanslı olan bu sistem, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir yayın sistemidir. Kurucu şirket Automattic firmasıdır. Doğuşu 2001 tarihine dayanan bu sistemin olsa da ilk sürümü 1.0 2004 yılında piyasaya sürülmüştür. WordPress piyasaya sürülmesi ile birlikte içerikler ve bloglardaki kalite standartlarında da gözle görülür bir gelişme kaydedilmiştir. 2008 yılında Iphone için uyumlu hale getirilerek güncel sürümü piyasalara sunulmuştur.

2 İlk WordPress Nasıldı

WordPress 1.0 piyasalara ilk sürüldüğü zamanlarda siteler ve içerikler bakımından oldukça avantaj sağlıyordu. İlk sürümünde arama motoru dostu, kurulum ve yükseltme bakımından kolaylık sunması,  XFN desteği, atom desteği ve yorum ılımlılık desteği vardı. Bu özellikleri açmak gerekirse, ortak sunucu modülü mod- writer sayesinde, aramalarda kalıcı bağlantılar sağlanabiliyor. Aramalarda, aranılan konuya daha çabuk ulaşılmasını sağlayacak bir sistemi var. Düzenleme konusunda ise tarayıcı bağlantısı ile kısa zamanda içeriklerde güncelleme yapılabiliyor. Sitedeki yorumları düzenleme konusunda ise yorum ılımlılık özelliği devreye giriyor. Bir defada yüzlerce yorumu aynı anda düzenleme imkanı sağlıyor. XFN köprüleri sayesinde ise pratik bir ara yüz desteği ile içerik değerlerine ulaşmamızı sağlıyor. WordPress 1.0 ayrıca atom 3 sendikasyon ve otomatik keşfini destekliyor.

3 Genel Bakış

WordPress 2004 yılında piyasalardaki yerini aldıktan sonra, internet ortamında da hareketlilik başladı. İçeriklerin pratik olarak yönetilebilir olması sayesinde, siteler daha düzenli ve anlaşılabilir bir hal almaya başladı. Daha sonraları geliştirilen sürümleri sayesinde de içerik yönetimi konusunda daha pratik ve geliştirilmiş özellikleri kullanabiliyor duruma geldik. 2008 yılında Iphone için uyumlandırılması sayesinde de artık en pratik halini kullanabiliyoruz. İçerik yönetim sistemi sayesinde bloglarda ve tüm içeriklerde istenen düzen sağlanabiliyor. 2013 yılında internette bulunan tüm sitelerin % 18,9 WordPress kullanmıştır.

3.1 Temalar

WordPress temaları ile sitelerin içerilerine göre uygun temalar seçilebiliyor. Seçimler sayesinde sitelerin kaliteleri de yükselmiş oluyor.

3.2 Eklentileri

Eklentiler sayesinde kullanıcıların kullanacakları özellikler artmaktadır. Veri tabanı üzerinde 30000 eklentisi var. Her biri özel fonksiyonu ile sunulan bu eklentiler arama motoru optimizasyonu ve işlemci portalları için gerekli ve faydalı olan eklentilerdir. Gezinti çubukları ve araçlar ile site içinde düzenlemeler yapılabiliyor.

3.3 Cep

Automattic tarafından tasarlanan ve Android ve Iphone için uyumlu olan bu özellikte, bloglara sayfa ekleme, yorumlama, istatistikleri görme, yeni blog gönderileri yapma konusunda yararlanabileceğimiz bir uygulamadır.

3.4 Diğer Özellikler

WordPress sayesinde makalelere birden fazla kategori atanabiliyor, temiz permalink yapısı, mesaj ve makaleleri etiketleme, makalelerde metin standardizasyonu yapılabiliyor. Yazılan bir makalenin bağlantılı başka siteler ile bağlantısını sağlaması ile de avantaj sağlıyor. İsteğe göre değiştirilebilir çekirdeği ile kişisel bir ayar özelliği kazanıyor. Hızlı uygulama ayarları sayesinde çalışmalara hız kazandırıyor.

Matt Mullenweg

Matt Mullenweg

4 Tarihçe

Daha önce de belirttiğim gibi kökleri 2001 yılına dayalı olan bu sistem ilk olarak 2004 yılında piyasalara sunulmuştur. Kurucu firması Automattic olan sistemin kurucusu ise Matt Vullenweg’dir. Bs/Cafelog’un yerine resmi olarak geldi.2004 yılında rekabet için hareketli tip paketi geliştirildi. 2009 yılında ise open source yönetim sistemi pazar payı raporu ile en büyük marka gücünü oluşturdu. WordPress ortaya çıktığında ilk amaç b2 yazılımını temel alan yeni bir yazılım ortaya koymaktı. WordPress ismi ise Cristine Sellect tarafından önerilmiştir. GPL lisansına sahiptir.

4.1 Adı ve Sürümü

Adını ilk olarak Cristine Sellect önermiştir. WordPress içerik yönetim sistemi İngilizce olarak CMS olarak kısaltılmıştır. Content Management System olarak açılımı olan sistem için ilk sürüm 2004 yılında geliştirildi. Rama 2.x, Rama 3.x ve alt sürümleri olarak toplamda 29 sürümü mevcuttur. Geçtiğimiz günlerde çıkan 4.0 sürümü de sürümler arasına katılmıştır. 4.0 ile hata ayıklama özellikleri ve yeni web sitesi düzenlemesinin yapılmaktadır. WordPress için en önemli tarih 2005 yılı olarak kabul edilir. 2005 yılında Worpress için heyecan verici gelişmelerin yaşandığını söyleyebiliriz. Çünkü 2005 yılında tema desteği sunan 1.5 ortaya çıkarıldı. Aynı sene 900 bin indirme oranı elde edildi. Ardından da WordPress’in kapsama alanını genişletmek üzere, web sitesi kurulumu konusunda hiçbir bilgisi olmayan insanların kullanım sağlaması için WordPress.com servisi sunuldu. Bu servis sayesinde hiçbir teknik bilgiye sahip olmayan insanlar blog açabiliyorlar ve hosting satın almaları da gerekmiyor. Ardından WordPress ekibinin kurucuları tarafından Automattic firması kuruldu. Bu hızlı gelişim sayesinde internet sitelerinde hızlı bir gelişim sürecine şahit olundu.

4.2 Şirket

Bs/Cafelog yerine kurulmuş bir sistemdir. 2003 yılında Matt Mullenweg ve Mike Little tarafından geliştirilen WordPress, sayfaların yönetimini kolaylaştıran bir sisteme sahiptir. Sayfalara yeni kullanıcıların atanması ya da kullanıcıların engellenmesi konusunda etkili bir sistemdir. Sistem sayesinde sayfalar için temalar ve ya şablonlar oluşturup kullanabiliyorsunuz. Blog oluşturmada hiçbir teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yok. Hosting almanıza da gerek kalmıyor. Sürümleri ile günümüze kadar gelişim göstermiş olan WordPress için ilk büyük gelişimler 2005 yılında ortaya kondu. Aynı sene Automattic firması açıldı. Geliştiriciler tarafından kurulan şirket sayesinde gelişimlere hız kazandırıldı.

4.3 Geliştiriciler

Matt Mullenweg ve Ryan Boren ilk geliştiricilerdir. Mullenweg ve Mike Küçük bu projenin kurucuları idi. Program gönüllü değerlendiriciler tarafından da geliştirilmiştir. Bu değerlendiriciler WordPress çalışanları olarak bilinmektedirler. Dougal Campbell, Mark Jaquith, Michel Valdrighi, Peter Westwood, Donncha Ó Caoimh, Andy Skelton bu geliştiricilerden birkaçıdır. WordPress geliştiricileri atasında gönüllü grupların da olmasına rağmen büyük bir oranda Automatt ile bağlantısı devam ediyor. WordPress için birçok kişi çalışmaktadır. Geliştirme konusunda sadece Automatt değil birçok kişi güncellemeler yapıyor ve bu güncellemeleri test ediyor. WordPress geliştiricileri, kullanıcı deneyimlerini ve web kullanıcılarını odak noktası olarak kabul etmişlerdir. Bu sayede piyasadaki tüm araçlardan farklı bir ürün ortaya koymayı amaç edinmişlerdir.

4.3.1 Lider Geliştiriciler

Lider geliştiriciler olarak Matt Mullenweg ve Ryan Boren gösterilmektedir. Matt Mullenweg sistemin ilk kurucusudur. Lider geliştiriciler için Matt Mullenwegg, Mark Jaquith, Andrew Ozz, Peter Westwood, Ryan Boren, Jane Wells ve Andrew Nacin belirtiliyor. Lider geliştiriciler tüm güncellemeleri test edip onaylayan kişilerdir. WordPress için iddialı çalışmaları yapan gruptur. Önemli güncellemelerde bu grubun onayı alınıyor.

4.3.2 Çekirdek Geliştiriciler

Çekirdek geliştiriciler olarak Dion Hulse, Jon Cave, Daryl Koopersmith isimleri belirtiliyor. Projede çekirdek kadroda çalışmaları mevcuttur. Sürüm testlerini yapan gruptur. Sistemin gelişmesinde önemli katkıları vardır. Sistemdeki hataları denetleyen ve düzeltici çalışmalar yapmaktadırlar.

4.3.3 Katkıda Bulunanlar

Proje için katkıda bulunanlar Michael Adams, Nikolay Bachiyski, Robert Deaton, Mark Jaquith, Donncha O’Caoimh, Andy Skelton, Helen Hou-Sandi olarak belirtiliyor. Bu kadro gönüllü gruplar arasındadır. WordPress için önemli güncellemeler yapmışlardır.

4.3.4 Emekli Olmuş Geliştiriciler

David House, Alex King, Mike Little, Michel Valdrighi, Owen Winkler emekli olmuş geliştiriciler arasındadır.

4.3.5 Anahtar Geliştiriciler

Andrew ozz, Peter Westwood ve Andrew Nacin anahtar geliştiriciler olarak biliniyor.

5 Temel Özellikler

WordPress bir yayında zarif bir görünüm sunuyor. Kaliteli bir içerik oluşturmada yardımcı oluyor. Birçok eklentisi, şablonu ve özellikleri ile bir sitenin kalitesini yükseltme potansiyeli var. Teknik bilgiye sahip olmayan, blog açmak isteyen herkes bu programdan yararlanabiliyor. 2005 yılında Türkçe kaynak kullanımında sorunlar yaşanınca birkaç kişi tarafından www.wordpress-tr.com kuruldu. Mayıs 2006 tarihinde de 2.0.2 sürümü ile kullanıcılara Türkçe WordPress paketi sunuldu. Bu tarihten sonra da WordPress Türkiye tarafından tüm sürümler için Türkçe paket sunuldu.

5.1 Yapısı

Yönetim ve uygulama eklentileri ve şablonları yönetim sistemi sorumluluğundadır.

Tarihe göre sıralanan bir Web yayınlama sistemidir. Kronolojik yönetici statik sayfaları mevcut.

html-cssBağımsız içerik şablonları, birden fazla özelleştirme seçeneği var.

Ayrı içerik ve tasarım için HTML ve CSS özelliği vardır.

Sadelik ve zarif bir görsellik sunar.

5.2 Dil Seçenekleri

WordPress ile istediğiniz bir dil seçeneği ile istediğiniz weblog u oluşturabiliyorsunuz.

5.2.1 İngilizce Worpdress’i Türkçe yapma

Sitenize ingilizce kurduğunuz wordpress’i Türkçe yapmak için baştan yüklemenize gerek yok. İlk öncelikle FileZilla veya SmartFTP benzeri bir programla hosting’inize erişin. WordPress’i kurduğunuz yerdeki wp-config.php’yi masaüstünüze atın. Notepad++ veya benzeri bir program ile açıp aşağıdaki kodu arayın.

Kod hemen hemen yukarıdaki ile aynı olur. Eğer yukarıdaki kod bulunmazsa WPLANG diye aratırsanız ilgili satıra ulaşırsınız.

Yukarıda verdiğimiz kodu bulduktan sonra aşağıdaki ile değiştirin.

Ardından dosyayı kaydedip, tekrar sunucunuza yükleyin. Eğer dosyayı sunucunuza yüklediğinizde Kritik Dosya Aktarım hatası alıyorsanız, wp-config.php’nin üzerine gelip sağ tıklayın ve Dosya İzinlerine gelin. Sahip İzinleri bölümünden Yaz kutusunu işaretleyin ya da direk altındaki form’a 644 yazın ve kaydedin. Dosyanızı sunucunuza yükledikten sonra dosya iznini tekrardan 444’e getirmeniz sitenizi hacklenme gibi olaylardan büyük ölçüde korur.

Dosyanızı sunucunuza gönderdikten sonra WordPress Admin Panelinde türkçe veriyonuna otomatik olarak güncelleyin. Verileriniz hiçbir şekilde kaybolmaz. Artık wordpress’iniz Türkçe olmuştur.

5.3 Özellikleri

WordPress temel özellikleri sayesinde site kullanıcısı için tecrübeli bir imaj oluşturuluyor. Kişisel yayın platformu olmasının sunduğu birçok özelliği var. Kişisel ayarları, hızlı, pratik kullanımı, değiştirilebilir çekirdeği ile kaliteli bir yayın platformu oluşturmaktadır. Her kullanıcı kendine özel temalar oluşturup kullanabiliyor. Çok sayıda eklentisi sayesinde de yazılım bilgisi olmayanlar için de pratik bir kullanım sağlıyor. WordPress kendi sunucunuza ya da paylaşılan hosting hesabınıza kurulmak için geliştirilmiştir. Bu özelliği weblog üzerinde kontrol sağlıyor. Weblog ile ilgili her şeyi güncelleyebilir ve tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu özelliği evimizde bulunan bilgisayarlarda masaüstüne bile kurulma özelliğini sunuyor. Bir iç ağa bile kurulabilecek özellik kazandırıyor.

5.4 Arşivleme

Çalışmalarda en önemli konu arşivlemedir. Uzun zaman içinde yapılan bloglamalarda bu özelliğin önemi ortaya çıkıyor. WordPress sayesinde tüm eski postlarınızı içeren arşivleme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Bu seçenekler kategori olarak, yıllık, günlük, haftalık, aylık olarak arşivleme seçeneklerinden yararlanabilir ve template tag i kullanarak bu linkleri anasayfada arşiv sayfasına linkleyebilirsiniz. Sistemin bu düzeni sayesinde uzun süreye yayılmış bloglamalarda karışıklıklar engellenmiş olacaktır.

5.5 Multisite

WordPress 3. Sürüm öncesinde program çoklu blogları desteklemiyordu. 3. Sürüm sonrasında program geliştirilerek çoklu veritabanları için uyumlu hale getirildi. Ayrı veritabanı tabloları kullanmak için yapılandırılmış ve eşzamanlı kopyalar oluşturmak ile farlı dizinler çalıştırmak için geliştirilmiştir. Birden fazla blog u tek bir güncelleyici üzerinden takip etmek ve güncellemek mümkün hale geldi.

5.6 Şablonları

Sitenizi kurarken site aktarımına uygun olarak tema şablonlarını kullanabilirsiniz. WordPress te birçok profesyonel tasarım mevcuttur.

5.7 Widgetler

WordPress sitenize widgetler ve şablonlar için bir esneklik olanağı sunuyor. Tasarım yapısına uygun widgetler siteyi daha şık göstermektedir.

5.8 Tamamlayıcılar

WordPress tamamlayıcıları 1.6 sürümünde sunulmuştur. Tamamlayıcı olarak Plugin olarak belirtilen tamamlayıcılar sitelerin işlevselliğini arttıran eklentilerdir. Pratik, esnek ve genel olarak kaliteli görünümü arttırma amaçlı eklentilerdir.

5.9 Kullanıcı Yönetimi

WordPress de kullanıcıları kontrol etmek için kullanıcı seviyeleri belirlenmiştir. Bu özelliği ile bireysel kullanıcıların sisteminizde değişiklik yapmalarını engelleyebilir ya da sınırlandırabilirsiniz.

5.10 Dinamik Sayfalar

Eskiden weblog u ya da site görünümünü güncellediğinizde tüm sayfaları baştan güncellemek gerekirken, artık dinamik sayfalar sayesinde otomatik olarak güncelleme sağlanıyor. Sayfalar bir izleyici tarafından, talep edildiğinde database iniz ve template leriniz kullanılarak güncelleniyor. Bu özeliği ile daha hızlı güncelleme yapmak artık kolaylaşıyor.

5.11 Yardımsever UTC

WordPress ile zamanın UTC ye göre ayarlayabilirsiniz. UTC sayesinde database inize kaydedilmiş olan zaman değerleri GMT ye göre ayarlanacaktır. Dünya’nın neresine giderseniz gidin doğru zaman değerleri ile işlem yapabileceksiniz.

5.12 Tema Kullanımı

WordPress ile temalar sayfaları dinamik olarak düzenlemek için kullanılıyor. Tema editörü ya da etiketi ile güncelleme yapabilirsiniz.

5.13 Template Tag’leri

Template tag’leri weblogunuz da gösterilen içeriği ve bilgiyi tasarlamanızı kolaylaştırır.

5.14 Geleceğe Postalamak

Bugün yazdığınız bir postayı weblogunuz da gelecekte belirmesi için ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Post’unuz (yazınız) çok uzunda sayfalara bölebilirsiniz. Okuyucu için kolaylık olacaktır.

5.15 Emoticonlar

WordPress smile karakterlerini grafik imaj kopyaları haline getirebiliyor. Çalışmalarda kolaylık sağlayan bu özelliği sayesinde smile kullanmak istediğiniz alanlarda kolaylık sağlayabiliyorsunuz.

5.16 Dosya ve Fotoğraf Yükleme

Yüklediğiniz dosya ve fotoğrafları link olarak makalenizde gösterebilirsiniz. Dosya ve ya fotoğraflarınızın küçük boyutlarını da yaratabilirsiniz.

5.17 Bookmarkletler

Browser’ınıza “Press it” bookmarklet i ekleyip browser’ınız da güncel olarak gösterilebilecek bir link oluşturabilir ve makalelerinizi bu linkle kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bunun yerinde Side bar alternatifini de kullanabilirsiniz.

5.18 Yorum ve Tartışmalar

WordPress webloglar etrafında komüniteler oluşturulmasını sağlar. Bunu trackback’ler vw pingback’ler ile sağlayarak izleyici ile temas sağlar.

5.19 Denetim

Site sahibi olan herkes gelen yorumları ve eklemeleri denetimi altında tutmak ister. WordPress uygulamasında bunun için bazı kelimelerin kullanımında, belirli bir IP adresinden gelen yorumlar ya da izin verildiğinden daha çok link içeren yorumlara uyarı vermesi ile denetim sağlanabiliyor.

5.20 Dışa Aktarım

Listenizle ya da linkler ile bir OPML dosyası aktarabiliyorsunuz.

5.21 İçe Aktarım

Listeniz yoksa ve OPML dosyası linklerinizde mevcut ise bunları WordPress  blog unuza ekleyin.

5.22 G-Zip Olanağının Kullanılması

WordPress kurulumunda G-Zip olanağını açarak bant genişliğinden yararlanabilirsiniz. G-zipler okuyucunun tarayıcısı kendisini desteklediği sürece kullanışlıdır. Ama bunun için apache server kurulumundaki mod_g-zip modülünün olanaklı kılınmış olması gerekiyor.

6 Kurulum ve Yükseltim

Kurulum için 5 dakikalık bir zaman yeterli olacaktır. Aynı şekilde yükseltim için de çok kısa bir zaman yeterli olacaktır. WordPress kurulumu 2 şekilde yapılmaktadır.

6.1 Kurulum

WordPress kurulumu için 5 dakikalık bir zaman yeterli oluyor. Yazılımı yükseltmek de oldukça basit. Kurulum bulut hizmeti ile ya da direkt kurulum olarak yapılabiliyor. Bulut hizmeti ile yükleme yapıldığında bir hesap açmak gerekecek. Ücretsiz olarak sunuluyor. Ücretsiz bulut hizmeti ile sağlanan bu kurulum wordpress.com olarak görülecektir. İki farklı şekilde kurulumun sağlanmasının farklı fonksiyonel özelliklerinin olması ile ilgisi var. Bulut hizmeti ile sunulmasındaki amaç daha çok kişisel bloglar için özellikler taşımasıdır. Bunun yanında direkt kurulumda ise web barındırma hizmeti gerekli olacaktır. Hosting olmadan bu seçenekten faydalanamıyoruz. WordPress için uygun bir hosting edindikten sonra WordPress’in tüm özelliklerinden faydalanabiliyoruz.

Otomatik kurulum ve manuel kurulum seçenekleri var. http://wordpress.org/download/ linkinden kurulum dosyalarını indirerek hemen kurmaya başlayabilirsiniz. Winrar ya da winzip türü bir dosya ile açtığınız dosyaların içeriğini sunucuya yükleyerek,  tarayıcınızın adres satırına site isminizi girin. Kurulum otomatik olarak başlayacak ve sizi yönlendirecektir.

Manuel kurulumda ise;

   • Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açıyoruz.
   • wp-config-sample.php dosyasını notepad (yada benzeri bir basit yazı işlemcisiyle) açın.
   • define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’); buraya veritabanınızın ismini yazın.
   • define(‘DB_USER’, ‘kullanıcı adı’); veritabanınıza bağlanmak için kullandığınız kullanıcı adı
   • define(‘DB_PASSWORD’, ‘sifre’); veritabanınıza bağlanmak için kullandığınız şifre
   • define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); burasını çoğunlukla localhost olarak bırakıyoruz, bir sorun yaşadığınızda, hosting şirketiyle görüşmeniz gerekecektir. Bu kısımda gerekli değişiklikleri yapıyoruz.
   • wp-config-sample.php dosyasının ismini wp-config.php olarak değiştirdikten sonra dosyaları sunucuya aktarıyoruz.

Tarayıcı adres çubuğuna {www.siteadresi.com}/wordpress/wp-admin/install.php yazıyoruz ve direktifleri takip ediyoruz ve yüklemeyi.

Yükseltme konusunda ise belirttiğimiz gibi yine çok kısa bir zamana ihtiyacımız var. Yükseltme için online olarak hizmet alabiliyoruz. Yeni sürümlerini yükleyerek tam olarak istediğiniz performansına erişebilirsiniz.

6.2 Güncelleme

WordPress güncellemesi çok basit bir şekilde yapılabiliyor. Admin panellerinde yeni sürüm için bir uyarı çıkıyor ve tek tuş ile güncelleme yapmak mümkün oluyor. Ama zaman zaman aksilikler olabileceği için manuel güncelleme konusunda da bilginizin olması faydalı olacaktır. Bunun için size manuel güncelleme konusunda bilgi vermek istedik.

Blog a admin girişi yaptıktan sonra kullandığınız tüm eklentileri pasif hale getirin. Blog un FTP ve DB yedeklerini almanız iyi olacaktır. Blogun FTP alanına bağlandıktan sonra wp-config.php, wp-content, htaccess dosyaları dışındakileri FTP alanından siliyoruz. Google doğrulama gibi dosyaları silmenize gerek yok. Dil seçeneğine göre yeni sürümü seçip güncelliyoruz. İndirdiğiniz dosyaları FTP alanı içine aktarıyorsunuz. Aktarım tamamlandıktan sonra internet tarayıcısını açıp adres kısmına http://www.siteadresi.com/wp-admin-upgrade.php yazarak güncelleme sayfasına gidiyoruz. Güncelleme kısmına tıklayarak blogumuza geri dönüyoruz. Pasif hale getirdiğimiz eklentileri aktif hale getiriyoruz. Bunları tamamladıktan sonra kalıcı bağlantı ayarlarınızı kontrol etmeyi unutmayın.

7 Öne çıkan WordPress eklentileri

WordPress için sunulan her güncellemede farklı özellikler kazandırılabiliyor. Değişik fontlar, otomatik güncelleme özelliği, gülen yüz ikonlarını font ikonları ile değiştirmek, renk şemaları gibi sayılacak birçok yeni eklenti var. Eklentiler her geçtiğimiz gün artarak WordPress’i biraz daha kullanışlı hale getiriyor.

7.1 Akismet

Blogunuza yapılan yorumların spam olup olmadığını öğrenmek için bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Bu eklenti blogunuz için yapılan yorumları kendi sunucusuna göndererek algoritmaya göre inceliyor. Spam bulduğu zaman da yorumu istenmeyen olarak işaretliyor.

 

bbPress 7.2 bbPress

WordPress ile aynı mantık ve kodlar ile oluşturulmuş olan forumdur. bbPress ile blogunuz içi yapılan yorumları ya da açtığınız bir konu için yazılan bilgileri takip edebiliyorsunuz. Bu eklentinin eski sürümlerinde kullanıcı silme, ayarları saklama ya da veri tabanındaki bazı tabloları düzenleme konusunda sorunlar vardı. Son sürümü olan 0.74 ile bu sorun tamamen ortadan kalktı.

BuddyPress7.3 BuddyPress

Buddypress sitenizi daha sosyal bir hale getirmek için geliştirilmiş bir eklentidir. Var olanın ötesinde bir çok özellik ile üye olan kullanıcılara avantajlar sağlar. WordPress eklentileri sayfasından indirebilirsiniz.

Jetpack by WordPress.com

Jetpack by WordPress.com

7.4 Jetpack by WordPress.com

WordPress.com blogları için geliştirilen özellikleri bulut alt yapısı ile kendi WordPress kurulumunuz da kullanmanız mümkün oluyor. Gravatar profil kartı özelliği sayesinde kullanıcıların profilleri üzerinde imleci beklettiğinizde kullanıcının profil bilgileri görüntüleniyor. WordPress.com istatistikleri ile blogunuzun okunma oranı istatistiksel olarak bildiriliyor. Twitter bileşeni ile Twitlerinizi blogunuzda gösterebiliyorsunuz. Kısakodları kullanarak farklı kaynaklarda bulunan video ya da farklı ögeleri blogunuza ekleyebilirsiniz. WP.me URL kısaltma servisinden faydalanabilirsiniz. Sharedaddy ile yazılarınıza sosyal paylaşım butonları ekleyebilirsiniz.  Özel matematik yazımlarını yazılarınızda kullanabilirsiniz.

7.5 Contact Form 7

İletişim kutusu eklentisi, WordPress eklentileri içinde en çok kullanılan eklentiler arasındadır. İstediğiniz gibi düzenleyebildiğiniz bir eklentidir. Mesajların size mail olarak gelmesini sağlar.

8. Öne çıkan SEO eklentileri

8.1 All in One SEO Pack

all-in-one-seo-ackWordPress eklentisi olarak kullanacağınız 1.1 All in One SEO Pack ile sayfanızın performansını arttırabilirsiniz. Arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmenizi sağlayan eklenti sayesinde anahtar kelimeleri düzenleyebilir, sayfaya bazı veriler ekleyebilir ve ya silebilirsiniz. Sayfa düzeninizi SEO ayarlarınıza göre yapmanızı sağlayan bu eklenti sayesinde internette daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Sayfanızda ekleyeceğiniz yazılarda başlıkların SEO düzenine göre ayarlanması için gerekli düzenlemeler konusunda yönlendirici özelliği olan bir eklentidir. Sayfanızda SEO açısından eksik bilgiler varsa bu eksikliklerin tamamlanması konusunda destek olan bir eklentidir. Tüm özellikleri sayfanızı internette daha çok kişiye ulaştırmak üzere geliştirilmiştir. Etiketlerin yerlerini, anahtar kelimeleri ve başlıkları bu eklentinin yönlendirmesi ile yapabilirsiniz. Doğru şekilde dizayn edeceğiniz web sayfanız daha çok kişiye ulaşabilecek.

wordpress-seo-by-yoast8.2 WordPress SEO by Yoast

Sayfa optimizasyonu konusunda etkili olan bu eklenti ile istediğiniz kalitede web sayfası dizayn edebilirsiniz. Doğru şekilde dizayn edilmiş olan web sayfanız sayesinde ziyaretçilerinizi daha memnun edebileceğiniz içerikler ile hitap edebileceksiniz. SEO ayarlarınız için gerekli olan tüm düzenlemeleri sunan bir eklentidir. İçeriklerinizin SEO kurallarına göre yazılabilmesini sağlayan eklenti sayesinde arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabilirsiniz. Sayfanızda kullanacağınız anahtar kelimeler, başlıklar ve etiketler konusunda yönlendirici bir eklentidir. Doğru olmayan bir düzen için size hata raporu göndermesi, arama motoru optimizasyonu, sayfa analizi gibi özellikleri sayesinde web sitenizin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayan bir eklentidir. Yoast, XML işlevselliğine sahip bir site yaratmanızı sağlar. Bu özelliği ile arama motorlarında daha çabuk görülmeniz sağlanır.

8.3 Premium SEO Pack ($39)

İçerik yönetim sistemi olarak kullanabileceğiniz bir eklenti olarak 1.3 Premium SEO Pack ($39), arama motoru optimizasyonu konusunda da destek verir. Sitelerinizin SEO kurallarına uygun olarak yönetilmesi ve dizayn edilmesi için gerekli olan tüm yönlendirmeyi bu eklenti ile sağlayabilirsiniz. Eklentiden yararlanmaya başladığınızda birçok yazı tipi, özel araçlardan yararlanabileceksiniz. Sayfanıza özel analizler ve istatistikler yapabileceğiniz bu eklenti sayesinde sayfanızın kalitesini daha üst düzeye çıkarabilirsiniz. Facebook ve Twitter kartları ile paylaşım sitelerinde de üst sıralarda olmanızı sağlayacaktır. Video site haritası özelliği de daha sezgisel bir barındırma sağlayacaktır. Kısa kodları sayesinde işlemleri çok daha kısa zamanda yapabilmenizi ve kısa zaman içinde arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmenizi sağlayacaktır.

9 Worpdress ile gelen temalar

9.1 Twenty Fourteen

Dergi ve Web sitesi oluşturmak için geliştirilmiş şık ve modern bir temadır. Siteyi özelleştiemek için 3 Widget alanı, yazarların görülebileceği tam sayfa şablonu, ızgara ve kaydırıcı özelliği ile anasayfayı kolayca düzenleyebilirsiniz.

9.2 Twenty Thirteen

2013 yılında çıkan temanın şık ve canlı görünümü beğeni alıyor. Ayrıca güzel simgeleri ve tipografi özellikleri cihazlarda hoş bir görünüm sağlıyor.

9.3 Twenty Twelve

2012 teması olarak cihazlar üzerinde harika bir görünüm sağlıyor. İsteğe bağlı ön yazı tipi, özel menüsü, widget formatları için ön sayfa şablonu gibi özellileri var.

NOT: Aşağıdaki temalar wordpress ile gelen temalar değildir, belki işinize yara diye yazdım :)

9.4 WPT Promod teması ile portal görünümlü bir temanız olabilir. Farklı renk seçenekleri içinden istediğinizi kullanabilirsiniz.

9.5 WptProdown Program indirme Teması ile kaliteli bir program indirme siteniz olabilir. Kullanımı zor olan ve istemediğiniz bölümleri olan sitelerden artık bu tema ile kurtuluyorsunuz. Hızlı ve pratik kullanımı ile birçok kişinin talep ettiği temalardan birisidir.

9.6 WPT TV WordPress Canlı TV Yayın Teması ile seo uyumlu kodlama yapısı, gelişmiş admin paneli, sınırsız renk seçeneği ile pratik olarak kurulumunu tamamlayıp kullanabilirsiniz.

9.7 WPT Yemek Tarifi Teması ile hem blog sahibi hem de ziyaretçiler düşünülmüş. Gelişmiş admin paneli, uygun kodlamaları ile yemek tariflerinizi yayınlamanız için istediğiniz gibi bir blog kullanabileceksiniz.

9.8 WPT ProBlog Teması ile standart kodlardan farklı bir kod yapısı kullanılmış ve bu sayede birçok özellik kazandırılmıştır. 3 farklı menü alanı olması, temaya özel gelişmiş ayar paneli,  Valid XHTML/CSS kodlama,  özel video ve resim kategori şablonu, resimler için önbellek sistemi, özel yazar sayfası, farklı renk seçenekleri, 11 farklı bileşen ve daha birçok özellik ile farklılığını gösteriyor.

9.9 WPT Port teması site sahiplerine ve ziyaretçilere özel bir temadır. 11 farklı renk seçeneği, 2 farklı anasayfa konu şablonu, 10 entegre bileşen, gelişmiş tema paneli mevcuttur.

9.10 WPT Life Portal Teması ile portal temasını andırması ile dikkat çeken ve çok işlevsel olan bir temadır. Bu temada yaratılan özellik reklam alanlarının çok geniş tutulmuş olmasıdır. Reklam kazançlarının arttırılması ön plana alınmıştır.

9.11 WPT Dernek Teması ile derneğiniz için özel bir tema kullanabilirsiniz. Özellikle köy dernekleri için tasarlanan tema farklı amaçlar ile de kullanılabiliyor. Entegre 4 farklı renk seçeneği, arama motorlarına uygun yapısı ile oldukça kullanışlı.

9.12 5 Renkli WordPress Radyo Teması kendine ait ayar paneli ve 5 farklı renk seçeneği ile sunuluyor. SEO için uygun kodlaması ve pratik kullanımı sayesinde bugün en çok kullanılan eklentiler arasında geliyor.

9.13 WP Renkli Moda Teması ile moda ve magazin sitelerine uygun bir görünüm yaratılabiliyor. Farklı alanlarda da kullanılabilen bir temadır. Sonradan eklemek istediğiniz özelliklerde eklenerek hazırlanmış bir temadır.

9.14 WP-İndir Download Teması SEO, ziyaretçi ve reklam unsurları ön plana alınarak hazırlanmıştır. W3 standartlarına uygun sade ve şık bir görünümü var. Geliştirilmiş özellikleri ile kullanımı da oldukça pratik.

9.15 WP Sağlık Teması Sağlık sitelerine özel olarak hazırlanmış bu temada valid Xhtml ve Css özelliği olan bir portal temasıdır. Tema panelinden 6 farklı yerdeki reklamları düzenleme ve anasayfada gösterilecek olan kategorileri düzenleme şansınız oluyor.

9.16 Blogpress Teması kişisel blog temalarından birisi olan Blogpress in farkı fonksiyonel olmasıdır. Temanın 4 farklı rengi var.

9.17 Tarifiye WP Yemek Tarifi Teması özellikle bayan site sahiplerinin hoşuna giden bir görünüme sahip. 10 farklı rengi olan temada WP Page-navi olarak 1 adet eklenti var.

9.18 KB Film Teması sinema ve fragman siteleri için kullanışlı bir temadır. Kodlaması site sahiplerinin temayı geliştirmelerine açık olarak yapılmış. Sade görünümü ile karışıklıktan uzak bir görüntüsü var.

9.19 İso Mini Blog Teması ile sitenizde mini blog kurmak istiyorsanız bu temadan faydalanabilirsiniz. Sade ve güzel görüntüsü olan tema ücretsizdir.

10 Sürümler

   • 2004 tarihinde piyasalara sürülen sürümdür.
   • Rama 2.x ilk sürümden sonra geliştirilerek web hosting için daha elverişli hale getirildi. Güvenlik güncelleştirmeleri için daha elverişli hale getirildi.
   • 0 Duke, Duke Ellington tarafından 2005 yılında geliştirildi. Veritabanı yedekleme ve yeni eklentileri ile sunuldu. Zengin düzenleme ve yeni yönetim araçları, hızlı ilan, görüntü yükleme özelliği ve çeşitli iyileştirmeler yapıldı.
   • 0.12 güvenlik sürümü düzeltmeleri içeriyor.
   • 2 , 2007 tarihinde sunulan bu sürümde hata ayıklama özelliği vardır. Eklenti bütünleştirme özelliği var.
   • 3 ise 2007 tarihinde sunuldu. Yeni eklentiler ile piyasaya sunuldu.
   • 4 2008 de iptal olan sürüm 2.5 olarak tekrar piyasaya sunuldu.
   • 5 yönetim paneli geliştirme konusunda birçok güncelleme ile piyasalara sunuldu. 2.5 WordPress için bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.
   • 5.1 hataları düzeltici ve geliştirilmiş güvenlik eklentileri var.
   • 6 2008 tarihinde yayınlandı. Güçlü web dizini ağacı, bağlantıların yönetilmesi için eklentiler, yönetimde ön görselleştirme şablonları, kullanıcı profilleri için alanlar sunuldu.
   • 6.2 patch şifreleri için kayıt defteri kullanımı sunuyor. Hataları ortaya çıkarıcı bir eklenti eklendi.
   • 6.3 güvenlik açıklarını düzeltmek için Snoopy kütüphanesinden faydalanabiliyoruz.
   • 7 hata düzeltme, ana menü üzerindeki kısımda konumlar ile ilgili değişiklikleri izleyebilme gibi özellikler ve yeni şablon vs. eklentileri var.
   • 7.1 Küçük hataları düzeltmek 2009 tarihinde yayınlandı.
   • 8 Web eklentileri sunuldu.
   • 8.6 2009 yılında piyasaya sunuldu.
   • 9 Kırpma, döndürme, çevirme gibi eklentiler sunuldu.
   • 9.1 yama sürüm hataları gideriyor.
   • 9.2 güvenlik açıklarını gideriyor.
   • Rama 3.x Multisite destekleme özelliği, Twenty Ten adında yeni bir tema, uygulama programlama ara yüzü özelliği eklenmiştir.
   • 1 2011 tarihinde sunuldu. İç bağlantılar, yönetici çubuğu, giriş formatları için yeni güncellemeler yapıldı.
   • 2; 2011 tarihinde yayınlandı. Yeni yönetim arabirimi, yeni temalar, Explorer 6 için destek sağlandı.
   • 2.1; JSON ile ilgili sorunları ve ayarları inceleme özelliği var.
   • 3; 2011 yılında sunuldu. Daha hızlı dosya yükleme, yeni araç çubuğu gibi eklentiler.
   • 3.3.1; Yamalarda büyük değişiklik ve güncellemeler yapıldı.
   • 3.5 iyileştirmeler yapıldı. Multimedya kütüphanesinde güncellemeler yapıldı.
   • 3.6 güncellemeler ile web eklentileri sunuldu. Yeni temalar ve arayüz modeli giriş değişiklikleri sunuldu.
   • 3.6.1 güvenlik güncellemeleri
   • 3.7 arka plan otomatik güncellemeleri
   • 3.8 yeni renkler ve temalar
   • 3.9 geliştirilmiş arama motoru temaları ve videolar eklendi.
   • 4.0 Benny, hata düzeltme sürümü olarak 4 Eylül 2014 tarihinde yayınlandı. Yeni web sitesi düzenlemesinin  yapıldığı biliniyor.

10.1 Başlangıç

Sürümler yıldan yıla yenilenirken artık WordPress kullanımının kolaylığı da daha yaygın hale geliyor. Programda yapılan her güncelleme hem site içerikleri için özel düzenlemeler sağlıyor hem de kullanıcı için kolaylık sağlıyor.

10.2 Şube 2.x

Rama 2.x olarak bilinen sürümlerde genel olarak hata ayıklama konusunda güncellemeler görülüyor. Her yeni güncellemede programdaki önemli eksiklikler giderildi.

10.3 Şube 3.x

Rama 3.x olarak bilinen sürümlerde ise daha çok kaliteli içerklerin hazırlanabilmesi için eklentiler oluşturulabildi. Rama 3.x programın en iyi performansını sergilediği sürümlerdir. Video özelliği bu sürümde eklendi. Kişisellikten kurumsallığa geçen bir sürüm haline geldi. Eklenen yeni ara yüz uygulaması ile multisite özelliği kazandırıldı. Twenty ten adında yeni bir tema eklendi.

wordpress-4-010.3 Şube 4.x

4 Eylül 14 tarihinde piyasalara sürülen yeni sürüm yeni web sitelerinin düzenlenmesi için farklı birçok özellik taşıyor. Bunun haricinde hata ayıklama özelliği de beğeni alıyor. WordPress her yeni güncellemede daha da gelişerek kullanıcıların beğenisini alıyor. 4.0 Benny ile resim ve dosyaların saklandığı kütüphanenin görünümü düzenlendi. Kütüphane daha önce sıralı bir şekilde karşımıza çıkıyordu. Yeni güncelleme ile artık yan yana 6 resim gösterilecek halde çıkıyor. Bu yeni güncelleme ile artık yazılara Youtube linki ekleyerek video koyabiliyoruz. Linki kopyalayıp yazıya eklemek yeterli oluyor. Bir diğer özellik de metin editöründeki değişiklik. Daha önce metin editörü sabit halde dururken bu sürümde sayfayı hareket ettirdikçe metin editörü de bizi takip ediyor. Son olarak da eklentiler bölümünde daha kolay ürün bulabilmeniz için geliştirilmiş bir bölüm bulacaksınız.

10.4 Iphone için WordPress

2008 yılında Apple  İphone ve İpod için ilk yerli uygulamayı başlattı. 2.9 sürümü ile ya da daha yüksek sürümlerde çalışıyor. WordPress yönetici panelinin kurulu olduğu akıllı cihazınızdan rahatlıkla tüm işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.

wordpress-com11 WordPress Servisleri

11.1 Ücretsiz Blog Servisleri

Kendinize ait bir blogunuzun olmasını istediğinizde hosting almadan ve teknik bilgiye sahip olmanıza gerek kalmadan WordPress sayesinde blogunuzu oluşturabiliyorsunuz. WordPress ile farklı temalardan ve şablonlardan yararlanarak çok kaliteli bir görünüme sahip blog yaratabiliyorsunuz.

11.2 Pin Servisleri

Ücretsiz blog servislerinin yanı sıra, Index sorunu yaşayanlar için ise index hızını düşürmek için ping atmanın etkili olabilir. WordPress’te eklentisiz olarak yapılıyor ama eklentili olarak yapıldığında daha etkili oluyor. Bu eklenti yazıdan sonra otomatik olarak pingleme yapıyor. WordPress ping optimizer eklentisini siz de kullanabilirsiniz. Eklentisiz olarak kullanıyorsanız Wp-admine giriniz Ayarlar > Yazma > Servisleri Güncelle yazan yere aşağıdaki listeyi ekleyebilirsiniz Eklentili olarak kullanıyorsanız da Wp-admine girin Ayarlar > wordpress ping optimizer > Text alanına aşağıdaki listeyi ekleyin.

11.3 WordPress.com ve Diğer Ücretsiz WordPress Servisleri

WordPress içerik yönetim sistemi ile kendi sitenizi ücretsiz oluşturabilirsiniz. Siteniz için gerekli olan şablonlar, temalar, araçlar ve gerekli olan sistem eklentileri wordpress tarafından sağlanabiliyor. Ücretsiz servisler için de blog servislerinden yoğun olarak faydalanılıyor.

12 Ödüller

WordPress 2001 yılından bu güne kadar güncellemeleri sayesinde birçok kolaylık sağladı. Tabi bunların sonucunda da bazı ödüller kazandı. 2007 tarihinde yayıncı Pack tarafından en iyi Açık Kaynak CMS ödülünü kazandı. 2009 yılında yayıncı Pack tarafından otrogado için En İyi CMS ödülünü kazandı.

wordcam13 Geliştirme ve Destek

WP gelişiminde gönüllü bir grubun güncellemeler ile ilgili testler yaptığı biliniyor. Beta sürümlerde bulunan hataların ayıklanması ve tekrar güncellenmesi konusunda çalışmalar yapmışlardır. 2010 tarihinde bu grup tarafından bazı eklentiler geliştirilerek, WordPress için dönüm noktası oluşturulmuştur. 2010 tarihinde aynı zamanda bu grup özel olarak da şirket kurmuştur. Buddypress ve bbpress adı adındaki şirket WordPress için çeşitli güncellemeler yapmaları ile biliniyor.

13.1 Wordcamp Gelişitirici ve Kullanıcı Konferansları

WordPress için düzenlenen toplantıların yapıldığı Wordcamp lk olarak 2006 yılında gerçekleşti. Dünya genelinde 48 farklı ülkede yapılmaktadır.

13.2 Destek

Destek sitesi olarak www.wordpress.org düzenlenmiştir. Sitenin içinde WordPress codex, online kılavuzlar ve çeşitli bilgilerin bulunduğu bir sitedir. Merak edilen her şeyi bu siteden bulmak mümkün olabiliyor.

14 Lisans ve Platform

Platform için PHP ve MySQL gerekiyor. WordPress GPL (Genel Kamu Lisansı) ile lisanslanmıştır.

Yeni bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya yazılmış toplam 15 yorum bulunuyor.

 1. WordPress hakkında herşey ama herşey var yazının yanındaki başlık seçenekleri çok işime yaradı aradığımı tıklıyıp direk buldu çok teşekkür ederim. O seçenek olmasaydı herhalde bu kadar yazı içinde bulmam zor olabilirdi. Ellerinize sağlık süper anlatım olmuş.

  1. İşte bende yazıyı bitirdikten sonra bunu düşündüm ve oraya güzel bir menü oluşturdum, böylece gelenler ne aradığını kolaylıkla bulabilecekler, nede olsa hiç kimsenin bu yazıyı bir oturuşta okuması beklenmiyor :)

 2. kaynaklar arasında en detaylısı bu sanırım süper olmuş

  1. Teşekkürler.

 3. soda içiyodum bu yazıyı gördüm boguluyodum sodada :)

 4. Çok çok iyi olmuş. Artık bu WordPress nedir diye soran arkadaşlarıma direk bu postun linkini atıcam. :) :)

 5. Kısaca bir blog yazarının elinin altında bir e-ansiklopedi. Teşekkürler :)

 6. Aradığım ping servisleriydi daha fazlasını buldum emeğine sağlık Murat.

 7. çok iyi işime yaradı teşekürler…

 8. teşekkürler

 9. süper yazı olmuş ellerine sağlık

 10. WordPress te uye girisine tikladigimda hesabim sayfasi aciliyor sorunu nasil cozebilirim

  1. Kullandığınız eklentilerden biri sizi yönlendiriyor olabilir, yada tamanızın özel üyelik özelliği olabilir. Hangi eklentileri ve temayı kullanıyorsunuz acaba ?

   1. Hello dody akismet clef limit login attempts WordPress.comdan jetpack

   2. kullanilan temalar yirmi onalti
    Yirmi onbes yirmi ondort