»

Link Kısaltma Servisi Kullanmanın SEO’ya Yararı

Search Engine Optimizer

Link Kısaltma Servisi Kullanmanın SEO'ya Yararı

Link Kısaltma Servisi Kullanmanın SEO’ya Yararı

        Link kısaltma servisleri uzun ve karmaşık site adreslerine kısaltılmış linkler yardımıyla yönlendirilmeyi sağlar. Özellikle son senelerde sosyal paylaşım sitelerinde 140 karakter gibi sınırlamaların getirilmiş olması yaptığımız paylaşımlarda link kısaltma servislerinin kullanımını bizler için zorunlu hale getirdi. her ne kadar bu servisler ile daha kısa adresler oluşturarak 140 karakter limitini daha verimli kullansak da bunu birde SEO boyutu var tabi, SEO Bakımından link kısaltma servisinin yararlarına geçmeden önce belirtmek isterim Twitter yaptığı son düzenleme ile linkler için sabit bir karakter sayısı azaltıyor.

Fakat asıl değineceğimiz konu hitlerimizin artması için link kısaltma servisi kullanmak seo açısından yararlı mı? Seo yönünden sitelere büyük avantaj sağlayan değişmez bir unsur varsa o da sitenize organik, direk veya yönlendirme şeklinde gelen ziyaretçilerin sitenizde zaman harcamasıdır. Bir sitedeki ziyaretçi yoğunluğu, sayısı ve sitede kalma süresi ne derece yüksek olursa o sitenin ilgili olduğu kategoride google gözünde değeri artar. Bu sebeple link kısaltma servislerinden aldığınız linkleri yayarak hit çekmenizin hiçbir zararı yoktur. Fakat kullanacağınız link kısaltma servisi güvenilir olmalıdır. Bazı link kısaltma servisleri yönlendirme sırasında sizin sitenizle beraber farklı sitelere yönlendirebilmekte veya yönlendirme esnasında zararlı kodlamaları sebebiyle tıklayan kişilere zarar verebilmektedir. Bu durum sonuç itibariyle sizin sitenizin kalitesinin düşürerek hem ziyaretçi yönünden yanlış tanınmaya sebep olur hemde seo yönünden -1 puan olarak sitenize yansır. Bazı yeni kurulmuş veya güvenilirliğini ispatlamamış link kısaltma siteleri düzgün şekilde hizmet verseler bile bir süre sonra beklentilerini karşılamadığı için sitelerini kapatabilmektedirler. Bu durumda önceden almış olduğunuz kısaltılmış linkler artık işe yaramayacak kırık link haline dönüşücektir. Buda uzun vadede ziyaretçi kaybına sebep olacaktır. Ben kendi servisim olan klvyr.in’i kullanıyorum, ancak siz isterseniz Google’nin kendi servisi olan goo.gl veya buna benzer bit.ly gibi link kısaltma sitelerini de kullanabilirsiniz.

klvyr-in-url-link-kisaltma-servisiLink kısaltma servislerinin bir diğer güzel ve seo konusunda bize direk olarak fayda sağlamasa da yardımcı olacak özelliği sayaç özelliği taşımalarıdır. Kısaltıp paylaştığınız linklere hangi sitelerden tıklandığını ve kaç sefer tıklandığını çok rahat şekilde tespit edebiliyorsunuz. bu özelliği klvyr.in’de üye olarak kullanabilirsiniz. Örneğin bu sayede Facebook sayfalarında yaptığınız paylaşımların dönüşüm oranını veya Twitter’da kaç kişinin içeriğinizi merak edip tıkladığını öğrenebilirsiniz. Son olarak sitenizin URL‘sini kısaltıp paylaştığınız zaman google kısaltılmış adresi değil yönlendirilen adresi indexler ve link kısaltma servisini size Backlink veren bir site gibi gördüğü için çok ufakta olsa bir fayda sağlar, bu nedenle her link kısaltma servisine en az 1 kez link alıp bunu paylaşmanız size yarar sağlayacaktır. sizi kendi servisimiz olan klvyr.in’e davet ediyorum.

Yeni bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya yazılmış toplam 11 yorum bulunuyor.

 1. Gerçekten harika bilgiler bunlar…Bunların çoğunu bilmiyorduk oysaki..Bunları bizimle paylaşman çok iyi..Normalde kimse böyle birşey yapmaz..Birde şu var goo.gl2Ye çok fazla kısaltma verince facebook tarafından site engelleniyor..Yani her halukarda sosyal medyada fazla paylaşım şikayet alırsa engel yiyor..Ve siteye girerken facebook güvenlik uyarısı veriyor bu da kullanıcıları yanıltıyor..Onu nasıl çözeriz bir bilgin varsa sevinirim….

 2. Bence siteye yararı olan her şeyin (ya da sitenin değerini artıran her şeyin demeliyim) mutlaka SEO açısından faydalı olacağı kesindir. Sonuç da diğer sitelerde olmayan ve sizde olan bir özellik sizi onlardan farklı kılacaktır. Link kısaltma servisini de bu şekilde düşünebiliriz. Ben böyle düşünüyorum

 3. Link kısaltma servislerinin, bazı platformlarda hayat kurtardığı gerçek, ama ben Seo filan bilmem ne bunların hepsi yanlış anlama sana demiyorum kardeşim, tatavadan başka bir şey değil.

  1. Abim ilk sen gelip dememiş miydin link kısaltma servisleri çok yararlı diye hatta benim kullanmama sen neden olmuştum :)

   1. Ben link kısaltma servisleri yararsız demiyorum kardeşim, belki web sayfalarına backlink olarak dönüyor faydalı onada lafım yok, ama ben sana canlı canlı seo muhabbetlerinin çokta faydalı olmadığını kanıtlamış bir insanım.

    Söylememe gerek yok sen daha iyi biliyorsun, zamanında ortalığı kasıp kavurdum ve seo namına en ufak eklenti hatta google sitemap bile kullanmadım, şuanki web sayfamdada yok Google Araçlara bile kayıtlı değilim ama yazdıklarım anında index alıyor :) demekki doğallığın yerini hiç bir şey tutmuyor.

    1. Abim bu teknikler senin için değil zaten rekabeti yüksek siteler için, ayrıca anında index alsa ne fark eder 500 tane teknoloji sitesi var ama sadece 10 tanesi 1. sayfaya çıkabilecek bütün yarış onun için ayrıca ben seo’nun dibine vuruyorum ama yararını da görüyorum onca site var yukarıya çıkacağım diye çırpınan tomarla para saçan onların durumu çok daha vahim onlar ne olacak birazda kötü durumda olanlara bakmalı.

     1. Seninle bu konuyu tartışmayacağım, benim yazdığım her konu google’de konusu ne olursa olsun birinci sırada çıkmış ve sen buna canlı şahit olmuşsun sen şimdi neyi savunmak istiyorsan savun, seninle bu konuyu tartışmayacağım :)

 4. Ya millet tutturmuş SEO’da SEO sanki sen büyük sitelerden daha mı iyi SEO yapacaksın adamlar ilk sayfada çıkıyor sen ölümüne SEO yapıp 2. sayfada çıksan ne yazar.Ben kendim bizzat böyle bir şey yapmadım günlük 3-4 bin hitim oldu SEO falan boş işler,boşa vakit harcama.Öneli olan şans ve güncellik.Sen bak Murat Ağabey SEO’nun dibine vuruyorsun bu kadar uğraşa en iyi teknoloji sitesi olman lazımken daha mütevazi bir siten var.SEO gerçekten var çok da önemli bunu reddetmemek lazım ama bir sürü site senin yaptığın şeyin aynını yapıyor sen neden onları sollayasın ben bu konuda %10000 Volkan Ağabeye katılıyorum.Sen diye hitap ettiğimde Murat Ağabey sen değilsin yanlış anlama taşlama yapmak istemedim SEO’da SEO diyenlere sözüm.

 5. Google artık eski Google değil. Daha ziyade artık içeriğin kalitesine, kullanıcı yorumlarına ve sitede kalma sürelerine bakıyor gibi geliyor. Bunun yanında bir de link paylaşımı varda onu çok süistimal ettikleri için pek fazla önemsediğini düşünmüyorum.

 6. Hocam çok sağolun bunu arıyordum teşekkürler :)

 7. Bilgilendirme güzel lakin günümüzde güvenilir site sayısının azaltığını düşünürsek kısa link paylaşımından neler çıkacağını bilemeyiz. Güvenli sitelerin paylaşımı için birşey diyemeyiz…

  En önemli mesele güvendir

  saygılarımızla