»

İlk Ters Renk Fotograf Çalışmam

Fotograf, Kişisel Yazılarım, Photoshop

GENEL: Merhaba bu gece ne zamandır aklımda dönüp dolaşan şu ters ışık diye adlandırılan fotoğraf tekniğini bir fotoğraf üzerinde denemeye karar verdim ve aşağıda gördüğünüz fotoğraf üzerinde denedim bilmem ne kadar başarılı oldu, Photoshop bilgim ne kadarına yetti, Hem Photoshop kullanmayı ve hemde  fotoğraf çekmekte belirli bir seviyeye gelmiş kişilerin düşünceleri benim için değerli. Kısaca bu fotoğrafı bu hale nasıl getirdiğimden bahsetmem gerekirse Adobe Photoshop CS6 ile birlikte Picasa 3 tende yardım aldım diyebilirim. En önemli işlemler her zamanki gibi CS6 ya kaldı.

Fotoğrafın Orjinal boyutu çok yüksek olduğu için kalitesini düşürmek zorunda kaldım detayları %30 olacak şekilde düşürsem de çok fazla yaklaşmadıkça belli olmuyor. Fotograf 3072×4608 boyutunda olup Orjinaline göre %30 daha az detaya sahiptir.

Çektiğim fotoğrafları Faceebook sayfamdan takip edebilirsiniz. (TIKLA SAYFAYA GİT)

İlk Ters Işık Fotograf Çalışmam

 • Ekipman: Nikon D3100 18-55mm
 • Odak Uzaklığı: 18mm
 • F Durağı: f/6.5
 • Poz Süresi: 1/100 sn.
 • ISO Değeri: 100

NASIL YAPILIR: Yaptığım işlem sırası şu şekilde oldu Picasa 3’te Rötuş ve gölge,ışık,renk,kontrast gibi düzenlemeleri yaparak fotoğrafı bana göre en uygun olan seviyeye getirdim ardından CS6’ya Geçiş yaptım, ilk iş olarak kendime 2. bir katman hatta yedek olarak 3. katmanı fotoğrafın kopyaları şeklinde üst üste koydum, 3. fotograf katmanı yedek olduğu için onun görünülürlüğünü kapattım, 1 katmanı Orjinal helinde renkli bıraktıktan sonra 2.katmana geçtim ve Images > Adjustments > Desaturate (sıra 3-2-20) özelliği yardımıyla 2. fotoğrafımız tamamen Siyah & Beyaz yaptık ancak renkli görüyor olacaksınız, üsteki katman yani 1. katman önde olduğu içindir. (Kontrol etmek için görünürlüğünü kapatıp açabilirsiniz) Sonra 1. katmanı seçerek Quick Sellection Tool (Kısayolu W) aracıyla Siyah & Beyaz olmasını istediğimiz kısımları Seçiyoruz ve siliyoruz… bu şekilde devam ettiğimizde istediğimiz sonucu almamız mümkün olacaktır. Sorularınızı yorum yaparak sorarsanız tarafımca cevaplanacaktır.

Yeni bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya yazılmış toplam 8 yorum bulunuyor.

 1. Çok güzel olmuş kardeşim, başarılar.

 2. çok güzel olmuş kardeşim.Ben beeyendim devamını beklerim

 3. Yakışır kardeşime :). Güzel olmuş :).

 4. Güzel yöntem ne zamandır nasıl yapıldığını merak ediyordum, teşekkürler.

 5. Makine de iyi olunca (:

  1. makinem çok kötü D3100 kullanıyorum.

 6. Ama abi Px yuksek diyorsun ? :D

 7. Burda görmeden önce ne olduğunu bile bilmiyordum