»

Google Analytics’de Not Provided Gizlenen Anahtar Kelimelere Kısmi Çözüm

Yararlı Bilgiler

Merhaba bu makalemde benim gibi Google Analytics kullanan web site sahipleri sitelerine arama motorundan gelen ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeyi arayarak geldiklerini öğrenmek amacıyla Trafik Kaynakları > Arama > Organik yolunu kullanarak sitelerine gelen ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeyi aratarak geldiklerini görebiliyorlar, Ancak baktıklarında büyük bir kısmının (not provided) gizlenmiş olarak görecekler iste tamda burada anlatacağım bu makale yardımınıza koşuyor.

Öncelikle neden anahtar kelimelerin gizlendiğini yani Not Provided olarak göründüğünden bahsetmek gerekirse bu bir hata değil Google Plus özeliklerinden bir tanesi diyebiliriz. Google hesabı açık bir durumdayken arama yapan kullanıcıların ne aradıklarının gizli tutulması gibi, ne aradıkları da ilgili internet sitesi sahiplerine bildirmeme hakkı tanıyor. Ve bizde işi kendi akıl yöntemlerimizle çözmüş bulunuyoruz ve bu yazımda da bunu nasıl çözdüğümü sizlere anlatacağım. Bu yöntemi özetleyecek olursak Google Analytics’in bizden gizlediği anahtar kelimelere bakmak yerine 2. yöntemimizi yönetim panelinden aktif ederek Not Provided olarak gelenlerin hangi sayfaya girdiklerini öğrenerek hangi anahtar kelimeyi arattıklarını çözebiliriz… Örneğin, Eskiden: Anahtar kelime – Ziyaret Sayısı – Sayfa/Ziyaret – Ort. Ziyaret Süresi – Yeni Ziyaretlerin Yüzdesi – Hemen Çıkma Oranı Yazarken.

(Büyütmek İçin Östüne Tıklayın)Google Analytics Not Provided Eskiden Şimdi: Anahtar kelime – Açılış Sayfası – Ziyaret Sayısı – Sayfa/Ziyaret – Ort. Ziyaret Süresi – Yeni Ziyaretlerin Yüzdesi – Hemen Çıkma Oranı Yazıyor

Google Analytics Not Provided Yeni

İste bu şekilde Googlenin bizden gizlediğin anahtar kelimeleri öğrenemesek bile en azından kullanıcıların hangi konularımıza ulaştıklarını görebiliyoruz.

Şimdide bu özeliği nereden aktif ediyoruz onu anlatayım ve sizde bundan sonra istatistiklerinizin daha dikkatli bir şekilde takip edebilir hangi anahtar kelimede başarılı olduğunuzu ve sitenizin paylaşım gidişatının ne şekilde devam etmesi gerektiğini az çok karar vermiş olursunuz.

Google Analytics’de Not Provided Gizlenen Anahtar Kelimelere İçin Kısmi Çözüm

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi İkincil boyut > Tarafik kaynakları > Açılış sayfasını Seçerek İstenilen bilgileri ekranınızda görebilirsiniz. şimdilik bu kadar, aklınızda bir soru varsa yorum yaparak sorabilirsiniz.

Yeni bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya yazılmış toplam 3 yorum bulunuyor.

  1. Güzel bir yazı olmuş.Kolay’a benziyor ama denemedim.

  2. Çok güzel gerçekten teşekkürler Muratım :)

  3. güzel bir anlatım olmuş abi teşekkürler